Porady

Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek?

Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek_blog
Mała dziewczynka bawiąca się drewnianymi owocami i warzywami na podłodze w pokoju dziecięcym. Gry edukacyjne, nauka poprzez zabawę. Rozwijające zajęcia Montessori dla małych dzieci.
Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek_blog
Mała dziewczynka bawiąca się drewnianymi owocami i warzywami na podłodze w pokoju dziecięcym. Gry edukacyjne, nauka poprzez zabawę. Rozwijające zajęcia Montessori dla małych dzieci.
Co to takiego? Rotacja zabawek polega na udostępnianiu dziecku tylko części jego zabawek, tak, aby były one ciągle atrakcyjne dla naszej pociechy i najzwyczajniej się nie znudziły.

Pomysł na rotację zabawek opiera się na badaniach naukowych, które potwierdziły, że posiadanie mniejszej oraz zróżnicowanej liczby zabawek pozwala dzieciom na większą koncentrację i samodzielność podczas zabawy (więcej o tym w naszym wpisie „Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek?”). Wynika to z faktu, iż mając dostęp do mniejszej ilości zabawek, dzieci mają mniejszą możliwość wyboru. Unikamy przez to „przebodźcowania”, co jest częstym zjawiskiem występującym u dzieci na widok pokoju pełnego zabawek.

Wprowadzenie „nowych” zabawek w ramach rotacji zwiększa zainteresowanie, jakie zwykle odczuwa się otrzymując nową rzecz. Sprawia, że zabawki często wykorzystywane są w nowy i inny sposób niż wcześniej. Win, win!

Dlaczego warto spróbować?

Rotacja zabawek dla dzieci to świetny sposób, aby dzieci bawiły się bardziej kreatywnie, niezależnie i przez dłuższy czas (wielkim plusem jest oczywiście mniejszy bałagan w domu, a sprzątanie może być częścią zabawy!)

Od czego zacząć?

Nie ma ścisłych zasad dotyczących rotacji zabawek, ale oto kilka naszych porad i wskazówek!

1. Oddaj, poddaj recyklingowi, pozbądź się!

Umieść wszystkie zabawki w jednym miejscu i dokładnie przejrzyj. Warto na tym etapie posortować je na te które warto zachować, lub oddać (kilka pomocnych wskazówek gdzie najlepiej oddać niechciane zabawki znajdziesz w naszym artykule “Gdzie oddać używane zabawki?”). Zabawki, które warto zachować to te, którymi się jeszcze bawią Twoje pociechy (oraz te, które warto zatrzymać dla przyszłych dzieci/członków rodziny). Podaruj, odsprzedaj zabawki, które są nadal w dobrym stanie oraz poddaj recyklingowi zabawki, które są zepsute lub w stanie nienadającym się do zabawy. Możesz również oddać nam zabawki lub książki których już nie potrzebujesz a w zamian otrzymasz miesięczny dostęp do naszej wypożyczalni (więcej informacji o naszej inicjatywie “oddaj i otrzymaj”). 

2. Posortuj „keepersy”

Wspaniale, najtrudniejszy krok mamy za sobą, teraz już będzie z górki😊 Nadszedł czas, aby ten stos zabawek który pozostał podzielić zgodnie z rodzajem/kategorią (mamy tutaj na myśli, np. edukacyjne, kreatywne, zabawki do odgrywania ról, konstrukcyjne, do aktywnej zabawy). Następnie warto umieścić zabawki w osobnych pudełkach zgodnie z kategorią/rodzajem zabawy. 

3. Start!

Teraz wybieramy po 2-3 zabawki z każdej kategorii, w sumie 8-12 zabawek którymi dziecko będzie mogło się bawić w dowolnym momencie. Kiedy przyjdzie czas na rotację zabawek, sięgnij po schowane zabawki i ponownie wybierz kilka zabawek z różnych kategorii. Kluczowe jest to, żeby zabawki, które nie są w danym momencie używane, były dobrze schowane. Częstotliwość wymian zależy wyłącznie od Ciebie! Spróbuj na początku wymieniać zabawki co tydzień i zobacz co działa najlepiej dla Ciebie i Twojej pociechy.

Rotacja zabawek krok po kroku

Kilka dodatkowych wskazówek

  • Zadbaj o to, aby wybrane zabawki były łatwo dostępne/ zawsze w zasięgu ręki dziecka.
  • Uczyń sprzątanie częścią zabawy.
  • Myśląc o środowisku, wykorzystaj nieużywane kartony po butach itp. które wspaniale się sprawdzą jako pudełka do przechowywania zabawek.
  • Zacznij rotację zabawek wcześnie, tak aby dziecko stopniowo oswajało się z tą metodą.
  • Nie przejmuj się zbytnio dużymi zabawkami (np. kuchnią do zabawy itp.), spokojnie możesz je wyłączyć z puli zabawek do „rotacji”.
  • Wypróbuj naszą wypożyczalnie zabawek i książek. Wypożyczone zabawki i książki możesz zwrócić i wymienić na nowe - idealna forma rotacji:) 

Przeczytaj również:

Kilka słów o naszej wypożyczalni

Pomysły na zabawy z dzieckiem w deszczowe dni blog Pomysły na zabawy z dzieckiem w deszczowe dni

Kilka słów o… naszych zwrootach blog Kilka słów o… naszych zwrootach

avatar

Kidaroo