Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek?
Pomysł na rotację zabawek opiera się na badaniach naukowych, które potwierdziły, że posiadanie mniejszej oraz zróżnicowanej liczby zabawek pozwala dzieciom na większą koncentrację i samodzielność podczas zabawy (więcej o tym w naszym wpisie „Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek?”). Wynika to z faktu, iż mając dostęp do mniejszej ilości zabawek, dzieci mają mniejszą możliwość wyboru. Unikamy przez to „przebodźcowania”, co jest częstym zjawiskiem występującym u dzieci na widok pokoju pełnego zabawek.
Wprowadzenie „nowych” zabawek w ramach rotacji zwiększa zainteresowanie, jakie zwykle odczuwa się otrzymując nową rzecz. Sprawia, że zabawki często wykorzystywane są w nowy i inny sposób niż wcześniej. Win, win!
Dlaczego warto spróbować?
Rotacja zabawek dla dzieci to świetny sposób, aby dzieci bawiły się bardziej kreatywnie, niezależnie i przez dłuższy czas (wielkim plusem jest oczywiście mniejszy bałagan w domu, a sprzątanie może być częścią zabawy!)
Od czego zacząć?
Nie ma ścisłych zasad dotyczących rotacji zabawek, ale oto kilka naszych porad i wskazówek!
1. Oddaj, poddaj recyklingowi, pozbądź się!
Umieść wszystkie zabawki w jednym miejscu i dokładnie przejrzyj. Warto na tym etapie posortować je na te które warto zachować, lub oddać (kilka pomocnych wskazówek gdzie najlepiej oddać niechciane zabawki znajdziesz w naszym artykule “Gdzie oddać używane zabawki?”). Zabawki, które warto zachować to te, którymi się jeszcze bawią Twoje pociechy (oraz te, które warto zatrzymać dla przyszłych dzieci/członków rodziny). Podaruj, odsprzedaj zabawki, które są nadal w dobrym stanie oraz poddaj recyklingowi zabawki, które są zepsute lub w stanie nienadającym się do zabawy. Możesz również oddać nam zabawki lub książki których już nie potrzebujesz a w zamian otrzymasz miesięczny dostęp do naszej wypożyczalni.
2. Posortuj „keepersy”
Wspaniale, najtrudniejszy krok mamy za sobą, teraz już będzie z górki😊 Nadszedł czas, aby ten stos zabawek który pozostał podzielić zgodnie z rodzajem/kategorią (mamy tutaj na myśli, np. edukacyjne, kreatywne, zabawki do odgrywania ról, konstrukcyjne, do aktywnej zabawy). Następnie warto umieścić zabawki w osobnych pudełkach zgodnie z kategorią/rodzajem zabawy.
3. Start!
Teraz wybieramy po 2-3 zabawki z każdej kategorii, w sumie 8-12 zabawek którymi dziecko będzie mogło się bawić w dowolnym momencie. Kiedy przyjdzie czas na rotację zabawek, sięgnij po schowane zabawki i ponownie wybierz kilka zabawek z różnych kategorii. Kluczowe jest to, żeby zabawki, które nie są w danym momencie używane, były dobrze schowane. Częstotliwość wymian zależy wyłącznie od Ciebie! Spróbuj na początku wymieniać zabawki co tydzień i zobacz co działa najlepiej dla Ciebie i Twojej pociechy.
Jak dobrać zabawki do rotacji w zależności od wieku dziecka?
Dobór odpowiednich zabawek do rotacji w dużej mierze zależy od wieku i etapu rozwoju dziecka. Dopasowanie zabawek do potrzeb malucha pozwala na stymulowanie jego zdolności poznawczych, motorycznych oraz emocjonalnych. Oto kilka propozycji rodzajów zabawek najlepiej dostosowanych do różnych grup wiekowych, które warto uwzględnić w rotacji:
0-3 miesięcy:
- dysk rotacyjny
- grzechotki
- butelki sensoryczne
- mobile
3-6 miesięcy:
- baby gym
- grzechotki
- bańka wstańka
- mobile
6-9 miesięcy:
- samochodzik
- sortery
- zabawki z przyciskami i pokrętłami
9-12 miesięcy:
- kulodromy
- sortery kształtów
- pudełka trwałości przedmiotu
- wieże z kubeczków
- zabawki do pchania i ciągnięcia
12-18 miesięcy:
- zabawki do ciągnięcia
- tablice manipulacyjne
- instrumenty muzyczne
- klocki drewniane
- sortery kolorów
- puzzle z uchwytami
18-24 miesięcy:
- tablice manipulacyjne
- klocki konstrukcyjne
- puzzle wieloelementowe
- zabawki do naśladowania dorosłych
- książeczki interaktywne (z okienkami, elementami do dotykania)
- zabawki do sortowania i klasyfikacji
Kilka dodatkowych wskazówek
- Zadbaj o to, aby wybrane zabawki były łatwo dostępne/ zawsze w zasięgu ręki dziecka.
- Uczyń sprzątanie częścią zabawy.
- Myśląc o środowisku, wykorzystaj nieużywane kartony po butach itp. które wspaniale się sprawdzą jako pudełka do przechowywania zabawek.
- Zacznij rotację zabawek wcześnie, tak aby dziecko stopniowo oswajało się z tą metodą.
- Nie przejmuj się zbytnio dużymi zabawkami (np. kuchnią do zabawy itp.), spokojnie możesz je wyłączyć z puli zabawek do „rotacji”.
- Wypróbuj naszą wypożyczalnie zabawek i książek. Wypożyczone zabawki i książki możesz zwrócić i wymienić na nowe - idealna forma rotacji:)
Przeczytaj również:
Kilka słów o naszej wypożyczalni