Porady

Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek?

Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek_blog
Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek_blog
Czy Twoje dziecko jest zawsze w pełni zaangażowane w swoją zabawę? A może zamienia jedną zabawkę na drugą, rzadko skupiając swoją uwagę na jednej zabawce przez dłuższy czas? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że, w istocie może mieć za dużo zabawek?

Naukowcy z uniwersytetu w Toledo (1) udowodnili, że zbyt duża liczba zabawek dla dzieci może negatywnie wpływać na jakość zabawy.

Wyniki badań mogą zaprzeczać naszej intuicji, która podpowiada nam, że większy wybór zwiększa szansę na znalezienie właściwej zabawki, czy chociażby, że mniej zabawek to przepis na nudę. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu badaniu.

Badanie

Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek?

Hipoteza - środowisko, w którym jest mniej zabawek prowadzi do lepszej jakości zabawy.

Przeprowadzone badanie - banalnie proste. Grupkę dzieciaków (dokładnie 36, więc jest to już statystycznie istotna próba😊) poproszono o udział w indywidualnych sesjach. Podczas tych zajęć, jednej grupie dano cztery zabawki do zabawy a drugiej grupie aż szesnaście. Następnie zaobserwowano:

  • Jak długo dziecko bawi się każdą zabawką
  • Iloma zabawkami bawiło się dziecko
  • Na ile różnych sposobów bawiło się dziecko każdą zabawką

Wyniki - zapewne się domyślasz😊 Dzieciom, którym przedstawiono szesnaście zabawek, były mniej skupione. Chciały wypróbować każdą z zabawek. Z kolei dzieci, które otrzymały cztery zabawki, również próbowały wszystkich zabawek, ale szybciej wybierały te, które najbardziej je interesowały, rzadziej rozpraszając swoją uwagę. A co najciekawsze, im dłużej bawiły się daną zabawką, tym bardziej stawały się kreatywne, bawiąc się zabawką na liczne sposoby.

No dobrze, ale jak możemy tą wiedzę zastosować w praktyce?

Warto spróbować

  • Stwórz dziecku środowisko do zabawy w którym jest mniej zabawek.
  • Skorzystaj z naszej wypożyczalni zabawek i książek. Wypożyczając, zapewniasz swoim pociechom frajdę, nowe doświadczenia bez gromadzenia.
  • Rozważ rotację zabawek (więcej o rotacji dowiesz się w naszym artykule “Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek?”).
  • Wyłącz telewizor i usuń niepotrzebne, dodatkowe bodźce.
  • Spróbuj wprowadzić dzień bez zabawek. Niech zapanuje nuda, która pobudzi kreatywność.
  • Oprzyj się pokusie zabrania ze sobą tony zabawek na wakacje. Potrzeba jest matka wynalazku. Twoje dziecko zapewne znajdzie kreatywne rozwiązania na brak zabawek.
  • W urodziny czy przy innych okazjach rozważ dawkowanie prezentów. Unikniesz nagłego nadmiaru zabawek oraz szaleńczego otwierania prezentów w pośpiechu bez poczucie wdzięczności za to, co się otrzymało.

Źródło: (1) Artykuł naukowy: “Wpływ ilości zabawek w środowisku na zabawę małych dzieci” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29190457/


Przeczytaj również:

Blog - Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek? Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek?

Blog - Więcej zabawy z mniej Więcej zabawy z mniej

Kilka słów o naszej wypożyczalni

avatar

Kidaroo