Inspiracje

Pomysły na zabawy z dzieckiem w deszczowe dni

Pomys�ły na zabawy z dzieckiem w deszczowe dni_blog
Pomysły na zabawy z dzieckiem w deszczowe dni_blog
Deszczowe dni często oznaczają większą ilość czasu spędzanego w domu, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. W takich chwilach często pojawia się znienawidzona przez wszystkich nuda. Ale nie martwcie się! W tym artykule przedstawimy Wam kilka świetnych pomysłów na zabawę w domu, które mamy nadzieję, pomogą Wam przegonić nudę.

Zabawki i gry dla dzieci to doskonałe narzędzia, które umilą czas spędzony w czterech ścianach i pozwolą rozwinąć kreatywności, wyobraźnię oraz umiejętności społeczne.

15 pomysłów na nudę:

 1. Zabawki konstrukcyjne: zabawki konstrukcyjne to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych u dzieci. Zabawa zestawem klocków (np. Klocki drewniane SMART LINES - Małe | Just Blocks), układankami (np. Drewniana układanka tor Mój pierwszy kulodrom | Janod), czy drewnianą kolejką (np. Drewniana kolejka - górska przygoda | Tender Leaf Toys). Dzieci będą miały wspaniałą okazję, żeby budować różne struktury i rozwijać swoją wyobraźnię.
 2. Gry planszowe: gry planszowe to idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu z rodzeństwem lub całą rodziną. Wybierz gry odpowiednie dla wieku i zainteresowań dzieci. Mogą to być klasyczne gry, takie jak np. Gra w gąskę | Little Dutch, jak również nowoczesne gry planszowe, które angażują myślenie strategiczne i logiczne (np. Gra obserwacyjna dla dzieci Where is the Cheese? | Londji).
 3. Zabawy artystyczne i kreatywne: malowanie, rysowanie i tworzenie to świetne zajęcia dla dzieci w czasie deszczowych dni. Zbierz farby (lub wygodne farby w kredce Chunkies), kredki, kolorowe kartki i daj dzieciom swobodę wyrażania swojej kreatywności. Możesz też zorganizować mini-wystawę ich prac, co z pewnością wzmocni ich poczucie własnej wartości.
 4. Kino domowe: wykorzystaj czas niepogody na stworzenie kina domowego dla dzieci. Przygotuj przekąski, zaciemnij pokój, ustaw kanapę i obejrzycie razem ulubiony film. To nie tylko dostarczy rozrywki, ale również wspaniale wzmacnia więzi rodzinne.
 5. Zabawa w teatr: stwórzcie własny teatr w domu! Niech dzieci wymyślą scenariusze, przygotują rekwizyty i wystąpią przed publicznością. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, zdolności aktorskich i pewności siebie.
 6. Zabawy sensoryczne: zabawy sensoryczne to świetny sposób na stymulowanie zmysłów u dzieci. Możesz przygotować stolik sensoryczny z różnymi materiałami, takimi jak mąka, kasza, makaron czy woda. Dzieci będą miały okazję eksplorować różne materiały i odkrywać świat zmysłów.
 7. Odgrywanie ról: wszyscy lubimy wcielać się w różne role, więc dlaczego nie zrobić z tego zabawy? Możecie przebrać się za ulubione postacie z książek, filmów lub bajek i odgrywać różne scenki. Ten rodzaj zabawy wspaniale rozwija kreatywność i pomaga dzieciom w budowaniu empatii.
 8. Puzzle: puzzle to świetne narzędzie do rozwijania zdolności logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Wybierz puzzle odpowiednie dla wieku dziecka i ciesz się wspólnym ich układaniem.
 9. Zabawy muzyczne: muzyka to doskonały sposób na radosne spędzanie czasu w domu. Możecie wspólnie tańczyć, śpiewać piosenki lub nawet tworzyć własne instrumenty muzyczne z materiałów znajdujących się pod ręką.
 10. Gotowanie: zachęć dzieci do wspólnego gotowania lub pieczenia. Wybierzcie ultra prosty przepis na ciasto, babeczki czy ciasteczka i pozwól dzieciom zaangażować się w przygotowywanie smakołyków.
 11. Zabawy ruchowe: zorganizujcie w domu mały tor przeszkód, gdzie dzieci będą musiały pokonać różne przeszkody, skakać przez poduszki itp.
 12. Zabawy z rolek papieru toaletowego: zbierajcie puste rolki po papierze toaletowym i wykorzystajcie je do różnych kreatywnych projektów. Możecie budować wieże, tworzyć postacie z rolkami lub dekorować je farbami i kolorowymi materiałami.
 13. Zabawy z kartonowymi pudełkami: zbierzcie różne kartonowe pudełka i stwórzcie z nich domki, samochody, tunel. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych.
 14. Kalambury/zabawa w pantomimę: zabawa w odgrywanie różnych postaci, zwierząt czy sytuacji bez użycia słów. Zabawa w naśladowanie ruchów, gestów i dźwięków, wspaniale rozwija wyobraźnię i umiejętność wyrażania się.
 15. Zabawa w teatr cieni: wykorzystajcie kolorowy karton, papier i lampę, aby stworzyć własne przedstawienia teatru cieni. Możecie kreować różne postacie i scenki, a następnie oświetlać je, aby zobaczyć efekt.

Podsumowanie

Zabawy w domu w niepogodę to nie tylko sposób na rozrywkę, ale również wspaniała okazja by rozwijać umiejętności i twórcze myślenia u dzieci. Wykorzystaj czas spędzony w domu na wspólne zabawy, które za pewno dostarczą radości i niezapomniane chwile.


Przeczytaj również:

Kilka słów o naszej wypożyczalni

Zabawa w udawanie dorosłych – dlaczego jest taka ważna?

Ferie w domu – pomysły na nudę

avatar

Kidaroo