Inspiracje

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka?

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka_blog
Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka_blog
Kreatywność jest kojarzona ze sztuką i umiejętnością tworzenia, jednak zdolności kreatywne nie są istotne wyłącznie w gronie artystów. Rozwinięta wyobraźnia i pomysłowość to szereg korzyści, dzięki którym życie staje się łatwiejsze. Można to zaobserwować zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Wyjaśniamy, jakie znaczenie ma rozwój kreatywności poprzez zabawę i podpowiadamy, jakie zabawki okażą się pomocne w rozwoju dziecka.

Czym jest zabawa w życiu dziecka i jakie znaczenie mają zabawki rozwojowe?

Dzieci są wyjątkowe, bo do rozwijania swoich umiejętności nie potrzebują specjalistycznych szkoleń. Dla kilkulatka każdy dzień jest dobrą okazją do nauki nowych rzeczy. Młodzi rodzice niejednokrotnie są zaskoczeni, gdy obserwują swoją pociechę nabywającą nowe zdolności w ekspresowym tempie. Co ciekawe, to właśnie zabawa odgrywa kluczową rolę w życiu dziecka. Kilkulatek podczas zabawy relaksuje się, uwalnia emocje i radzi sobie z wydarzeniami dnia codziennego. Dzieci przyswajają mnóstwo informacji w krótkim czasie, dlatego po aktywnościach potrzebują przestrzeni, by się wyciszyć i odpocząć.

Eksperci zwracają uwagę, że dzieci poprzez zabawę rozwijają kreatywność, która wiąże się nie tylko z bujną wyobraźnią, ale przede wszystkim pomysłowością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Dziecko kreatywne umie myśleć nieszablonowo, co pozwala mu znajdować wyjścia z sytuacji nowych i skomplikowanych dla osoby, która jest na świecie dopiero kilka lat. Zabawa oznacza także rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych. Tym sposobem dzieci stają się empatyczne, zyskują pewność siebie oraz uczą się, jak nawiązywać nowe znajomości i relacje.

A jaki wpływ na naukę mają zabawki rozwojowe dla dziecka? To wsparcie dla chłopców i dziewczynek kształtujących nowe umiejętności. Dzięki zabawkom stymulującym pracę mózgu dzieci bawią się chętniej i łatwiej uczą się nowych rzeczy.

Tablica magnetyczna - Znikopis - Jednorożce | mierEdu

Polecane zabawki kreatywne dla dzieci

Wybór zabawek rozwijających kreatywność jest ogromny. Szeroki wachlarz możliwości dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Czym wyróżniają się zabawki kreatywne? To przedmioty, które angażują w zabawę na długi czas i pozwalają dziecku realizować własne pomysły. Świetnym przykładem są znane od dziesięcioleci artykuły plastyczne: farby, kredki, czy nowoczesne farby w kredce. Pozwól dziecku na radosną twórczość na wielkim brystolu, czy starym prześcieradle. Pokaż, że można się bawić na różne sposoby.

Naklejki wielorazowe - Kosmos | Londji
Naklejki wielorazowe - Kosmos | Londji

Dzieci uwielbiają także naklejki, a naszym zdaniem nie ma nic lepszego od naklejek, które można wykorzystać wielokrotnie. Naklejki wielorazowe oferuje renomowana marka Londji. Zestaw pozwala zaprojektować własne miasto i swobodnie zmieniać ustawienie wszystkich elementów. Tego typu zabawki dla dzieci rozwijają kreatywność i koordynację ręka-oko. W podobnym stylu utrzymana jest magnetyczna układanka Magnetibook. Tym razem mamy bajkową scenerię i elementy przyczepiane na magnes. Dzieci zainteresują się zarówno układanką, jak i sposobem działania magnesu.

Magnetyczna układanka Magnetibook - Świat baśni | Janod
Magnetyczna układanka Magnetibook - Świat baśni | Janod

Wśród najmłodszych popularne są różnego rodzaju pojazdy i tory przeszkód, dlatego bardzo docenianą zabawką jest droga do układania Waytoplay. Do wyboru mamy zestawy składające się z 16 czy 24 elementów. Wszystkie części można ze sobą łączyć na różne sposoby i co najlepsze, na ułożonej przez dziecko drodze mogą pojawiać się dowolne zabawki spośród tych, które są już w domu. Kilkulatek może więc wykorzystać wiele przedmiotów do jednej zabawy, co także korzystnie wpływa na rozwój kreatywności.

Deska do balansowania - Original bez filcu | Wobbel, Droga do układania Expressway (16 elementów) | Waytoplay
Deska do balansowania - Original bez filcu | Wobbel, Droga do układania Expressway (16 elementów) | Waytoplay

Nauka podczas zabawy: korzyści, które będą widoczne w przyszłości

Dziecko, które ma możliwość beztroskiej zabawy i bezpiecznego odkrywania otaczającego świata, będzie szczęśliwsze i bardziej zaradne w przyszłości. Wychowanie małego człowieka to trudna sztuka, ale współcześni rodzice mają większą świadomość dziecięcych potrzeb, ograniczeń i możliwości. Co najlepsze, kwestia dziecięcych zabawek nie jest skomplikowana. Czujny rodzic szybko nauczy się dostrzegać zabawki, które mają potencjał rozwojowy i wybierać je spośród innych.

Warto pamiętać, że zabawki kreatywne dla dzieci to te, które pozwalają na tworzenie różnych scenariuszy zabawy lub za każdym użyciem dają inny efekt (na przykład akcesoria do malowania). Wybór rozwojowych zabawek dla dzieci jest tak duży, że każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy.


Przeczytaj również:

Blog - Ciekawe zabawki dla niemowlaka Ciekawe zabawki dla niemowlaka

Blog - Zabawa w sklep - jak pobudzić wyobraźnię i rozwój intelektualny dziecka Zabawa w sklep - jak pobudzić wyobraźnię i rozwój intelektualny dziecka

Rozwój motoryki dużej podczas zabawy

avatar

Kidaroo