Inspiracje

Ciekawe zabawki dla niemowlaka

Ciekawe zabawki dla niemowlaka_blog
Ciekawe zabawki dla niemowlaka_blog
W okresie niemowlęctwa dziecko rozwija się niezwykle intensywnie. Dynamiczne postępy w zakresie motoryki podążają za intensywnym rozwojem mózgu. Dzięki „mądrym” zabawkom możemy wesprzeć oba te obszary i jednocześnie uatrakcyjnić maluchowi pierwsze miesiące życia. Podpowiadamy, na jakie zabawki dla niemowlaka warto zwrócić uwagę.

Kiedy kupić dziecku pierwszą zabawkę?

Człowiek, który żyje dopiero kilka miesięcy, ma ograniczone możliwości motoryczne, dlatego niemowlęta nie mogą swobodnie eksplorować otoczenia, w którym się znajdują. Na szczęście mogą liczyć na pomoc rodziców, którzy dbają o delikatną stymulację zmysłów czy możliwość poznawania różnych przestrzeni w bezpiecznych, kochających objęciach. W zasadzie dziecko w pierwszych 3 miesiącach życia nie potrzebuje zabawek, gdyż bodźce z zewnątrz są w tym okresie wystarczające, choć przydatnym gadżetem bez wątpienia może okazać się mata aktywizująca bądź miś emitujący biały szum. Natomiast w kolejnych miesiącach zabawki dla dzieci będą nieocenionym wsparciem w rozwoju oraz ciekawym urozmaiceniem codziennej rutyny. Na przykład zabawki sensoryczne biorą udział w integracji zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki zabawkom motorycznym niemowlęta rozwijają zdolności ruchowe i umiejętności poznawcze. Zabawki stymulują również rozwój emocjonalny. 
U starszych dzieci korzyści płynące z zabawy są widoczne niemal gołym okiem. Kilkulatki między innymi rozwijają swoją kreatywność i uczą się rozwiązywać zadania. A jakie korzyści z zabawy mogą czerpać niemowlęta? Czy prosta grzechotka to jedynie przedmiot, który zajmuje uwagę dziecka poprzez dźwięk? Jak się okazuje, dobrze zaprojektowana grzechotka może nie tylko stymulować słuch, ale i ćwiczyć koordynację ręka-oko, zachęcać do dłuższego leżenia na brzuszku, zaciekawiać małego człowieka różnoraką fakturą.
 

Polecane zabawki dla niemowlaka

Podczas wyboru odpowiedniej zabawki dla naszej pociechy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania (czy akcesorium nie posiada drobnych elementów, które mogą odpaść) oraz adekwatność do aktualnych potrzeb dziecka. Różnica między możliwościami trzymiesięcznego bobasa a półrocznego niemowlęcia jest znaczna. Im starsze jest maleństwo, tym bardziej angażujące zabawki możemy mu kupować.

Ciekawa zabawka dla dziecka na start to na przykład bransoletka grzechotka Sailors Bay od Little Dutch. Mięciutka opaska na nadgarstek jest bezpieczna dla niemowlaka, a przy tym niezwykle atrakcyjna. Zachęca dziecko do ruchu, ćwiczy koordynację, relaksuje i wzbudza ciekawość. Niemowlęta z pewnością skupią swoją uwagę na pałąku edukacyjnym BabyGym Flowers & Butterflies marki Little Dutch. Praktyczny gadżet można umieścić na podłodze, by umilał dziecku czas leżakowania. Urocze, pluszowe grzechotki z ciekawą teksturą będą stymulować wzrok i rozwijać umiejętności poznawcze.

Pałąk edukacyjny BabyGym - Flowers & Butterflies | Little Dutch,  Bransoletka grzechotka - Sailors Bay | Little Dutch, Zestaw prezentowy - Flowers & Butterflies | Little Dutch
Pałąk edukacyjny BabyGym - Flowers & Butterflies | Little Dutch,  Bransoletka grzechotka - Sailors Bay | Little Dutch, Zestaw prezentowy - Flowers & Butterflies | Little Dutch

Najbardziej klasyczne, a zarazem sprawdzone, rozwojowe zabawki dla dzieci w pierwszych miesiącach życia to miłe w dotyku, sensoryczne książeczki. Twoja Pociecha spędzi długie, ekscytujące chwile z książeczką sensoryczną „Jungly Tails”, wyposażoną w odstające, wytrzymałe ogonki wykonane z rozmaitych materiałów. Ta nietuzinkowa zabawka dla dziecka stymuluje zmysł wzroku, motorykę małą i pozwala na poznawanie rozmaitych kształtów i tekstur. Nie sposób nie wspomnieć także o gryzakach. Silikonowy gryzak mała wieża Sugar Blossom marki Jellystone oczaruje każdego bobasa pięknymi kolorami i przyniesie ulgę swędzącym dziąsłom w czasie ząbkowania.

Warta uwagi jest także drewniana tablica manipulacyjna — Farma marki Lilliputiens. To prawdziwy niemowlęcy hit! Tablica przedstawiająca domek na farmie zapewni dziecku mnóstwo frajdy: akcesorium wyposażone jest w otwierane okienko, guziczki, dzwoneczek, lusterko, obracane klocki.

Grzechotka z przyssawką Sarenka Stella | Lilliputiens, Drewniana tablica manipulacyjna - Farma | Lilliputiens, Drewniana tablica manipulacyjna - Wóz strażacki Nosorożec Marius | Lilliputiens
Grzechotka z przyssawką Sarenka Stella | Lilliputiens, Drewniana tablica manipulacyjna - Farma | Lilliputiens, Drewniana tablica manipulacyjna - Wóz strażacki Nosorożec Marius | Lilliputiens

Na to zwróć uwagę, wybierając zabawkę dla niemowlaka

Na koniec warto wspomnieć o jakości zabawek dla niemowląt. Wybór produktów dla dzieci jest ogromny, ale nie wszystkie przedmioty mają równie dobrą jakość. Charakterystyczne dla niemowląt jest gryzienie wszystkich trzymanych w rączkach przedmiotów. Dzieci w ten sposób także poznają świat. Z tego względu niemowlęce akcesoria powinny być nie tylko wytrzymałe, ale również wykonane z nietoksycznych materiałów. Świetnym przykładem są silikonowe, z naturalnego kauczuku gryzaki lub drewniane zabawki, pokryte ewentualnie farbami na bazie wody.

Podsumowanie

Pierwsze miesiące życia dziecka oznaczają wytężoną pracę ciała i mózgu. Biorąc to pod uwagę, trudno się niemowlętom dziwić, że tak często ucinają sobie drzemki. Wybierając zabawki dla niemowląt, kierujmy się możliwościami dziecka i jakością produktów. Zabawki dobrych producentów spełniają normy unijne, nie zawierają toksycznych substancji i są dostosowane do wieku dziecka. 


Przeczytaj również:

Co na prezent dla noworodka?

Na co zwrócić uwagę wybierając matę dla niemowlaka?

Jaki wybrać gryzak dla niemowlaka?

avatar

Kidaroo