Inspiracje

Zabawy sensoryczne dla dzieci

Zabawy sensoryczne dla dzieci_blog
Zabawy sensoryczne dla dzieci_blog
Zabawa to jedna z najważniejszych form nauki i rozwoju dla naszych pociech. Dzieci uwielbiają eksplorować świat wokół siebie, dotykać, smakować, słuchać, wąchać i obserwować. To właśnie dlatego zabawy sensoryczne są tak ważne w ich rozwoju. W dzisiejszym artykule zapraszamy Was w magiczną podróż po świecie zmysłów, gdzie opowiemy o tym, czym są zabawy sensoryczne dla dzieci, jakie znaczenie mają zabawy sensoplastyczne, dlaczego zajęcia sensoryczne są kluczowe dla rozwoju maluchów oraz podzielimy się z Wami 20 najlepszymi pomysłami na zabawy sensoryczne dla dzieci, które możecie łatwo wypróbować w domu.

Czym są zabawy sensoryczne?

Zabawy sensoryczne to rodzaj aktywności, które pobudzają wszystkie zmysły dziecka - dotyk, smak, zapach, wzrok i słuch. Poprzez interakcję z różnymi materiałami i przedmiotami, maluchy poznają świat. Zabawy sensoryczne angażują mózg dziecka i rozwijają neurony, umożliwiając mu lepsze zrozumienie otaczającego jego świata.

Czym są zabawy sensoplastyczne?

Jedną z najbardziej popularnych form zabaw sensorycznych są zabawy sensoplastyczne. Co to takiego? To nic innego jak tworzenie różnych kształtów, struktur i obrazów przy użyciu różny materiałów sensorycznych. Może to być plastelina, mąka, sól, ryż, makaron, czy nawet barwne żele. Ten rodzaj aktywności nie tylko rozwija zdolności manualne i koordynację, ale także inspirują kreatywność malucha.

Dlaczego zajęcia sensoryczne są ważne dla rozwoju?

Zabawy sensoryczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecięcych zmysłów i umiejętności poznawczych. Poprzez eksplorację różnych tekstur, kształtów i temperatur, maluchy uczą się rozróżniać, klasyfikować oraz analizować swoje doznania. To także sposób na rozwijanie zdolności językowych, gdyż dzieci uczą się określać emocje i doznania słowami. Zabawy sensoryczne wpływają również na koncentrację i zdolność rozwiązywania problemów.

20 najlepszych pomysłów na zabawy sensoryczne dla dzieci

 1. Mini ogródek – stwórzcie razem mały ogródek w domu, używając ziemi, trawy, kwiatków i małych zabawek w kształcie zwierzątek.
 2. Basen z kulkami – napełnijcie dużą wanienkę kolorowymi kulkami i włóżcie do niej różne przedmioty, aby dziecko mogło je odnaleźć.
 3. Zabawa z mąką – przygotuj miseczki z mąką, dodając do niej zabawki, łyżki czy foremki.
 4. Zabawa z farbami - użyj farb niewrażliwych na skórę i zachęć maluszka aby malował różne kształty tworząc dzieła sztuki na dużym kartonie za pomocą rąk i/lub stóp.
 5. Przygoda z lodem – zamroź kilka kostek wody i pozwól dziecku eksplorować zimne i śliskie powierzchnie.
 6. Zabawy w kształty – przygotuj różne kształty z kolorowego papieru i pozwól maluchowi je układać, tworząc różne obrazy.
 7. Zabawy w piasku – zachęć dziecko do tworzenia ścieżek, rysując linie i kręte ścieżki w piasku za pomocą palców, kamieni lub patyczków. Na plaży, koniecznie zachęć malucha do budowania zamków z piasku, dekorując budowle przedmiotami które są „pod ręką”.
 8. Wulkan z piany – wystarczy do połowy butelki wlać ocet i dolać trochę płynu do mycia naczyń. Następnie butelkę stawiamy w misce i wsypujemy maksymalnie 4 łyżeczki sody oczyszczonej i cierpliwie czekamy aż z butelki zaczyna się wydobywać piana 😊.
 9. Plastelina – połącz wodę, sól oraz mąkę kukurydzianą, aby stworzyć materiał, który można lepić i formować.
 10. Wyścig samochodów – przeprowadź wyścigi samochodów po różnych powierzchniach, obserwując jak się poruszają.
 11. Zabawy z dźwiękiem – użyjcie różnych przedmiotów, takich jak kubeczki, dzwonki, czy słoiki z fasolą, aby eksplorować różne dźwięki.
 12. Sensoryczna plaża – napełnijcie większy pojemnik piaskiem i dodaj muszelki oraz małe zabawki plażowe.
 13. Poszukiwanie skarbów – ukryj różne przedmioty w pojemniku z ryżem i pozwól dziecku szukać ukrytych skarbów.
 14. Zabawy z ryżem – zaproponuj maluchowi zabawę z ryżem, przygotowując miskę ryżu oraz dodając do niego różne zabawki, jak łopatki czy formy do kształtowania.
 15. Zabawy z ryżem w butelce – napełnij butelkę (najlepiej przezroczystą) ryżem i zachęć dziecko, aby ją potrząsało. Ruch oraz rytmiczny dźwięk przyciągną uwagę dziecka i wspaniale stymuluje zmysł wzroku i słuchu. Możesz dodatkowo dodać kilka małych przedmiotów które masz pod ręką. Ruch buteleczką spowoduję, że przedmioty będą się pojawiały i znikały.
 16. Zabawy z makaronem – połączcie radość jedzenia z kreatywnością, dając dzieciom suchy makaron do układania i tworzenia różnych wzorów.
 17. Ścieżka sensoryczna DIY – stwórzcie własną ścieżkę sensoryczną w ogrodzie lub na podłodze, używając różnych tekstur i materiałów.
 18. Pudełko zagadka – włóż różne przedmioty w pudełku i pozwól dziecku odgadnąć co się w nim znajduje.
 19. Zabawy z wodą – zorganizuj różne aktywności wodne, takie jak oblewanie się wodą czy szukanie przedmiotów w pojemniku z wodą
 20. W poszukiwaniu zapachów – przygotuj różne słoiczki / pojemniczki z przedmiotami o charakterystycznym zapachu, takimi jak przyprawy, czy pachnące olejki eteryczne i pozwól dziecku odgadnąć.

Podsumowanie

Te fantastyczne pomysły na zabawy sensoryczne zapewnią dzieciom mnóstwo radości, rozrywki i jednocześnie pozwolą na rozwijanie zdolności poznawczych i wyobraźni. Warto eksperymentować i tworzyć własne zabawy, które dostosowują się do potrzeb i zainteresowań Waszych maluchów. Jeżeli szukacie zabawek sensorycznych dla dzieci, koniecznie zapoznajcie się z naszą ofertą. Tak więc, zapraszamy do wspólnej zabawy i odkrywania fascynującego świata sensorycznych doznań!


Przeczytaj również:

Więcej zabawy z mniej blog  Więcej zabawy z mniej

Jak zaoszczędzić pieniądze na zabawkach blog Jak zaoszczędzić pieniądze na zabawkach?

Dlaczego rozwój sensoryczny u dzieci jest ważny? Blog Dlaczego rozwój sensoryczny u dzieci jest ważny?

avatar

Kidaroo