Porady

Dlaczego rozwój sensoryczny u dzieci jest ważny?

Zabawki-sensoryczne – dlaczego-rozwoj-sensoryczny-jest-bardzo-wazny_blog
Zabawki-sensoryczne – dlaczego-rozwoj-sensoryczny-jest-bardzo-wazny_blog
Zmysły człowieka rozwijają się już w życiu płodowym. Dotyk, jako pierwszy, towarzyszy dziecku od około ósmego tygodnia. W 21. tygodniu tworzą się kubki smakowe oraz receptory węchu. Od około 5. miesiąca ciąży maleństwo zaczyna odbierać dźwięki. Zmysł wzroku dziecka w łonie matki jest bardzo słabo rozwinięty, największe zmiany zachodzą po urodzeniu, w pierwszych 12 miesiącach życia. Jak stymulować dalszy rozwój zmysłów niemowlaka? Czym jest integracja sensoryczna? Dlaczego prawidłowy rozwój sensoryczny jest niezmiernie ważny? Jakie zabawki sensoryczne warto wybrać? Zapraszamy do lektury!

Rola odpowiedniego rozwoju sensorycznego

Maluszek, po przyjściu na świat, eksploruje otoczenie, poznaje własne ciało, zdobywa wiedzę o świecie poprzez zmysły. Słuch, wzrok, powonienie, smak i dotyk to zmysły odbierające bodźce z zewnątrz. Zmysł równowagi, czucia ułożenia i ruchów ciała (zmysł proprioceptywny) odpowiedzialne są za odbieranie informacji z głębi ciała. Różnorodne, systematyczne pobudzanie zmysłów pozytywnie wpływa na kształtowanie się układu nerwowego, a w konsekwencji na rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny i komunikacyjny. Niezwykle istotne jest współdziałanie wszystkich narządów zmysłu, czyli ich integracja. Receptory zmysłów są ze sobą połączone – zaburzenie jednego z nich powoduje problem w całym układzie.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest procesem zachodzącym w mózgu, polegającym na gromadzeniu wrażeń pochodzących ze zmysłów, ich analizie, przetwarzaniu i integrowaniu ze wcześniejszymi doświadczeniami w celu dalszego wykorzystania. Dzięki temu człowiek wie, jak ma się zachować (np. dziecko uniknie oparzenia dzięki cofnięciu w porę ręki od gorącego naczynia).

Do prawidłowego odbioru oraz analizy bodźców niezbędna jest współpraca 3 układów: czucia głębokiego (identyfikacja bodźców dotykowych), przedsionkowego (koordynacja ruchów), proprioceptywnego (interpretowanie sygnałów z mięśni i stawów). Współpraca tych trzech układów jest podstawą działania wyższych zmysłów i umiejętności.

Integracja sensoryczna odbywa się już w życiu płodowym i najintensywniej przebiega do 7 roku życia.

Jak wspierać rozwój sensoryczny malucha?

O prawidłowy rozwój sensoryczny malucha powinno się dbać od pierwszych dni życia. Istotne są te 3 filary:

Bliska relacja – dostępność emocjonalna rodzica, czułość oraz odpowiadanie na potrzeby dziecka zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. To warunek konieczny, by maluch mógł prawidłowo funkcjonować.

Ruch – zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do tego, by mogło podejmować tyle aktywności ruchowych, ile w danym momencie potrzebuje. Jednocześnie nie należy przyspieszać rozwoju ruchowego przez przedwczesne nakłanianie do siadania, chodzenia, lecz pozwolić maluchowi samodzielnie osiągnąć te umiejętności.

Sensoryka – stymulowanie zmysłów dziecka dzięki specjalnym zabawkom, zabawom opiekuna z dzieckiem przy jednoczesnym zwróceniu uwagi, aby nie dostarczyć maluchowi zbyt wielu bodźców. Zamiast elektronicznych zabawek ze światełkami i melodyjkami lepiej wybrać spacer do lasu bądź oglądanie książeczki wyposażonej w różne faktury.

Zabawki sensoryczne wspierające rozwój dziecka

Zastanawiasz się, które zabawki sensoryczne wybrać, aby zapewnić dziecku rozwijającą, ciekawą zabawę? Mamy dla Ciebie kilka propozycji:

  1. Pastelowe piłeczki sensoryczne PlanToys – zestaw trzech drewnianych kulek z różną zawartością w środku, pobudzają zmysły słuchu, dotyku, wzroku. To doskonała propozycja prezentu już dla kilkumiesięcznego bobasa.
  2. Drewniana układanka sensoryczna „Zwierzęta na łące” Tender Leaf Toys – urocza zabawka sensoryczna składająca się z 5 drewnianych elementów w kształcie żaby, sowy, króliczka, lisa i motyla oraz planszy wyposażonej w różne faktury w miejscach przeznaczonych na zwierzątka.
  3. Książeczka sensoryczna „Farma z ogonami” lub „Safari z ogonami” Jellycat- umożliwiająca maluchowi odkrywanie różnych tekstur, kształtów i rozmiarów wystających z niej uroczych ogonków zwierząt żyjących na farmie bądź w dżungli.
  4. Bransoletka grzechotka „Sailors Bay” lub „Flowers & Butterflies” Little Dutch – mięciutka zabawka sensoryczna przeznaczona dla najmłodszych. Można ją zapiąć na nadgarstku malucha. Przy każdym poruszeniu rączką niemowlak usłyszy przyjemny dźwięk. Urocza aplikacja w postaci ptaszka zachęci do ćwiczeń koordynacji ręka-oko.
  5. Piłka sensoryczna  „Sailors Bay” lub „Flowers & Butterflies” Little Dutch zabawka sensoryczna wyposażona w łatwe do chwytania kokardki, zabawne metki oraz wszyty w środku dzwoneczek, wspiera rozwój motoryki, ćwiczy prawidłowy chwyt i pobudza zmysły maluszka.

Podsumowanie

Odpowiedni rozwój sensoryczny dziecka warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie na poziomie poznawczym, społecznym i emocjonalnym. Pomoc we wspieraniu rozwoju sensomotorycznego stanowią zabawki sensoryczne. Aktywności z ich wykorzystaniem umożliwią maluchowi zrelaksowanie się, naukę, a przede wszystkim ćwiczenie zmysłów oraz zręczności.


Przeczytaj również:

Dlaczego zabawa w odgrywanie ról jest kluczowa?

Aktywne zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Gry rodzinne – rozwijanie dzieci poprzez gry dla całej rodziny

avatar

Kidaroo