Inspiracje

Dlaczego zabawa w odgrywanie ról jest kluczowa?

Zabawa-w-odgrywanie-rol – dlaczego-jest-kluczowa_blog
Zabawa-w-odgrywanie-rol – dlaczego-jest-kluczowa_blog
Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa. Dzięki niej maluch ćwiczy umiejętność kierowania swoim zachowaniem, wzbogaca wiedzę o świecie, lepiej poznaje samego siebie. Szczególnie wartościową formą jest zabawa w odgrywanie ról. O tym, jak wpływa ona na rozwój małego człowieka, jakie akcesoria będą pomocne przy odgrywaniu ról oraz jakimi zasadami powinien kierować się rodzic, dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak zabawa w odgrywanie ról wpływa na rozwój dziecka?

Wcielanie się w sprzedawczynię, gospodynię domową, lekarza lub inną rolę to wartościowa zabawa pomagająca małemu człowiekowi zdobyć kompetencje społeczne. Maluch uczy się współpracy, empatii, patrzenia na sprawy z różnych perspektyw.

Ponadto, dzięki takiej aktywności, dziecko zdobywa nowe umiejętności. Obserwując dorosłych, a następnie przenosząc ich zachowania na grunt zabawy, ma możliwość przyjrzeć się bliżej, na czym polega gotowanie, jak funkcjonuje sklep lub o co chodzi w przykręcaniu śrubek – słowem zdobywa praktyczną wiedzę o świecie.

Niezwykle istotnym aspektem takiej zabawy jest jej dobroczynny wpływ na rozwój kreatywności oraz poszerzanie wyobraźni. Maluch niejednokrotnie nie tylko wciela się w rolę, ale i sam wymyśla scenariusz, rozbudowując scenki o kolejne postaci. Czasem odgrywa kilka ról jednocześnie, a innym razem sugeruje, jak inni uczestnicy zabaw mogą się zachować. To dobra szkoła negocjacji, empatii i twórczego myślenia.

Odgrywanie ról może być również przydatnym narzędziem dla rodziców, by przeprowadzić z pociechą „trudną rozmowę”. Być może dziecko mierzy się z trudnościami w relacjach z rówieśnikami z przedszkola? Może boi się potworów czających się pod łóżkiem w ciemności lub obawia się zbliżającej wizyty u lekarza? Odegranie scenki będzie świetnym sposobem na oswojenie danego zagadnienia, pokazanie, jak można radzić sobie z trudnymi emocjami.

Zestaw kelnera | Jabadabado
Zestaw kelnera | Jabadabado

Zabawki do odgrywania ról

Choć wyobraźnia dzieci nie potrzebuje wielu akcesoriów, by budować fantastyczne role, to ładne, jakościowo wykonane akcesoria, mogą stanowić miłe urozmaicenie zabaw w odgrywanie ról.

Dla maluchów lubiących wcielać się w rolę pracowników danego zawodu dedykowane są zestawy małego majsterkowicza (np. drewniany warsztat z narzędziami), akcesoria lekarskie (np. zestaw lekarza, zestaw dentysty lub mały weterynarz), zestaw fryzjerski czy zestaw strażaka.

 Zestaw weterynarza - pas z akcesoriami | Jabadabado
 Zestaw weterynarza - pas z akcesoriami | Jabadabado

Aby zabawa w gotowanie była jeszcze ciekawsza, można zaopatrzyć dziecko w drewnianą kuchnię, deskę do krojenia z warzywami, drewniany Tea set czy drewniany ekspres do kawy.

Drewniana kuchnia przenośna - Mini Chef | Tender Leaf Toys
Drewniana kuchnia przenośna - Mini Chef | Tender Leaf Toys

Dzieci wcielające się w rolę gospodarza lub gospodyni domowej mogą skorzystać z drewnianego domku dla lalek, zestawu kluczy, drewnianych figurek.

Również dla wszystkich dzieci zafascynowanych działaniem sklepu producenci przygotowali szeroką gamę zabawek do odgrywania ról: drewnianą wagę, drewniany sklepik z lodami na magnesy, drewniany terminal płatniczy z akcesoriami czy duży stragan z warzywami.

Drewniany terminal płatniczy z akcesoriami | Tender Leaf Toys
Drewniany terminal płatniczy z akcesoriami | Tender Leaf Toys

Wspólne zabawy w odgrywanie ról – jak powinien zachować się rodzic?

W potocznym rozumieniu zabawa to coś błahego, sposób zabijania czasu. Tymczasem w trakcie zabawy opiekuna z dzieckiem tworzy się bezpieczna przestrzeń na wzajemne poznawanie się i budowanie więzi – to coś niezmiernie ważnego! Dlatego warto w codziennym pędzie znaleźć czas, który wyłącznie poświęcimy na zabawę z naszą pociechą.

Oto kilka zasad, które sprawią, że zabawa w odgrywanie ról będzie jeszcze lepsza:

  1. Zadbaj o bezpieczną, dobrą atmosferę. Odłóż na bok telefon komórkowy, nie śpiesz się, skoncentruj na tym, co dzieje się „tu i teraz”. Lepiej przeznaczyć na zabawę 30 minut w pełnym skupieniu niż dwie godziny w rozproszeniu i stresie.
  2. Pozwól dziecku przejąć inicjatywę. Niech Twoja pociecha będzie reżyserem zabawy. Nie przerywaj, nawet jeśli wydaje Ci się, że wymyślane przez malucha postaci czy sytuacje są irracjonalne.
  3. Wcielaj się w narzucone role i jednocześnie bacznie obserwuj swoją pociechę. To właśnie w trakcie takiej zabawy będziesz w stanie dostrzec sygnały, potrzeby, obawy, o których dziecko nie potrafi jeszcze powiedzieć wprost.

Podsumowanie

Zabawa z odgrywaniem ról będzie dla Twojej pociechy za każdym razem wspaniałym przeżyciem, przede wszystkim dlatego, że umożliwia naśladowanie najwspanialszych bohaterów, czyli rodziców! W rozbudowywaniu scenariuszy i postaci mogą pomóc odpowiednie akcesoria, dostępne w naszym sklepie. Spróbuj aktywnie uczestniczyć w zabawie ze swoim dzieckiem – to doskonały sposób na budowanie bliskości.

Pas majsterkowicza | Jabadabado
Pas majsterkowicza | Jabadabado

Przeczytaj również:

Rodzaje zabawek

Jaki wybrać domek dla lalek?

Zabawki do kąpieli – zabawy w wannie dla niemowlaka i przedszkolaka

avatar

Kidaroo