Inspiracje

Zabawki do kąpieli – zabawy w wannie dla niemowlaka i przedszkolaka

Zabawki-do-kapieli – zabawy-w-wannie-dla-niemowlaka-i-przedszkolaka_blog
Zabawki-do-kapieli – zabawy-w-wannie-dla-niemowlaka-i-przedszkolaka_blog
Kąpiel malucha to coś więcej niż sama pielęgnacja. Odpowiednio zaaranżowana, może być również czasem nauki, rozwoju, doskonałej zabawy, sposobem na wzmocnienie więzi opiekuna z dzieckiem. W budowaniu tego codziennego rytuału pomogą różne zabawki, które urozmaicą czas spędzony w wannie i pomogą przekonać niechętne kąpieli dziecko do wieczornej rutyny. Sprawdź nasze pomysły na zabawy dziecka w wannie, poznaj kilka propozycji na fantastyczne zabawki do kąpieli i zasady ich czyszczenia, aby były całkowicie bezpieczne dla Twojej pociechy.

Zabawki do kąpieli – dlaczego warto w nie zainwestować?

Ikoniczną zabawką, która od dawna umila dzieciom czas spędzony w wannie jest gumowa, żółta kaczuszka. Dzisiaj, oprócz kaczki, możemy zakupić akcesoria gumowe w wielu, innych kształtach, a także zabawki plastikowe lub piankowe. Ponadto, akcesoria do kąpieli już nie tylko unoszą się na wodzie, wśród asortymentu sklepu znajdziesz zabawki, które wyposażone są w przyssawki, dzięki czemu można je mocować do ścian wanny, są też gadżety, które wypuszczają pianę, świecą, samodzielnie pływają dzięki wbudowanym odpowiednim mechanizmom. Na sklepowych półkach można nawet znaleźć wodoodporne książeczki, a nawet kredki do malowania w wodzie.

Nie ma zatem wątpliwości, że zabawki do wody dla dzieci zapewnią im fantastyczną zabawę, która się nie nudzi, a wręcz stymuluje rozwój: kształtuje umiejętności manualne, pobudza wyobraźnię, uczy rozumienia ciągu przyczynowo skutkowego.

Zabawy w wannie od niemowlaka po przedszkolaka

Zabawki do kąpieli dla 6 miesięcznego dziecka

Półroczny niemowlak zaczyna już samodzielnie siedzieć, potrafi też chwytać przedmioty. Dla takiego bobasa najlepszym urozmaiceniem wieczornej pielęgnacji będą figurki, które unoszą się na wodzie. Zabawa z dzieckiem może polegać na wprawianiu w ruch figurek poprzez wytworzenie delikatnych fal, zrzucaniu „kaczuszek” z krawędzi wanny do środka bądź udawaniu, że figurka mówi do malucha śmiesznym głosem. Niemowlak zainteresuje się również książeczką kąpielową, która skutecznie odciągnie jego uwagę podczas np. mycia włosów.

Zabawki do kąpieli dla 6 miesięcznego dziecka
Książeczka kąpielowa - Sailors Bay | Little Dutch, Kubeczki Vintage | Little Dutch, Puzzle do kąpieli - Flowers & Butterflies | Little Dutch

Zabawki do wody dla rocznego dziecka

Wachlarz możliwych zabaw oraz akcesoriów kąpielowych poszerza się wraz z rozwojem malucha. Roczne dziecko, obok figurek i książeczek do wody, doskonale będzie bawić się kubeczkami, z których można budować wierze lub przelewać wodę z jednego naczynia do drugiego. Roczne dziecko potrafi już wkładać przedmioty do pojemnika, zaczyna rozmieć związki przyczynowo skutkowe. Dobrym ćwiczeniem dla takiego bobasa będzie zabawka do wody w postaci kąpielowej koszykówki – zestaw zawiera piłeczki sensoryczne oraz siateczkowy kosz, który można przymocować do ściany wanny. Wrzucanie, wyjmowanie, obserwowanie, jak piłeczki unoszą się na powierzchni wody – to wszystko dostarczy maluchowi dużo frajdy.

Zabawki do kąpieli dla rocznego dziecka
3 łódeczki do kąpieli Dżungla | Lilliputiens, 3 kubeczki do kąpieli Dżungla | Lilliputiens

Zabawki kąpielowe dla 2-3 latka

Rozróżnianie kolorów, dopasowywanie kształtów, budowanie prostych konstrukcji z klocków – m.in. takimi umiejętnościami dysponuje 2-3 letni maluch. Aby zapewnić mu rozwijającą zabawę również w kąpieli, warto sięgnąć po takie akcesoria, jak różnego rodzaju kąpielowe przyssawki, rurki z przyssawkami, zębatki. Dzięki tak pomyślanym zabawkom oraz opowieściom rodzica, dziecko poznaje proste technologie, eksperymentuje, tworzy różne konstrukcje, a jednocześnie zdobywa wiedzę z dziedziny fizyki. Kolejnym pomysłem na zabawę w wodzie z kilkulatkiem będzie wyławianie z wody przedmiotów w danym kolorze czy odgrywanie scenek przy pomocy gumowych figurek. Możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy puścić wodze fantazji.

Zabawki do kąpieli dla 2-3 letniego dziecka
Zabawka do kąpieli - Rurki Pipes Purple | Boon, Zabawka do kąpieli - Pipes Cogs Tubes | Boon, Zabawka do kąpieli - Przyssawki Jellies Navy Multi | Boon

Zabawki do kąpieli dla 4-5 latka

Dziecko w wieku 4-5 lat potrafi już samodzielnie się myć, oczywiście z drobną pomocą i pod nadzorem rodzica. W takim wieku można zaprosić malucha do zabawy w mydlenie części ciała, które właśnie zostały nazwane (również z uwzględnieniem strony prawej i lewej). 
Ciekawą zabawą w wannie będzie również gra w piankowe memory, układanie przestrzennych, piankowych puzzli, czy malowanie specjalnymi kredkami do kąpieli.

Zabawki do kąpieli dla 4-5 letniego dziecka
Puzzle do kąpieli - Mapa świata | Janod, Zestaw konstruktora - Discover box | BAKOBA, Kredki do malowania w wannie 6 szt. z żółtą gąbką | Kitpas

O czym pamiętać przechowując zabawki do kąpieli?

Po każdym użyciu należy zabawki kąpielowe dokładnie wypłukać i wysuszyć pozostawiając na wentylowanej półce bądź w specjalnym koszyczku. W przeciwnym razie wilgoć może spowodować rozwój pleśni.

Ponadto warto raz w tygodniu wszystkie zabawki dokładnie wypłukać w wodzie z dodatkiem octu bądź naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Taki roztwór świetnie radzi sobie z eliminacją bakterii i grzybów z różnych powierzchni.

Podsumowanie

Zabawy w wannie są dla malucha dobrym sposobem na oswojenie codziennej pielęgnacji, jak i rozwijającą aktywnością dostarczającą miłych wrażeń. Warto urozmaicać ją różnymi akcesoriami, odpowiednio dobranymi do wieku.


Przeczytaj również:

Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych?

Ciekawe zabawki dla niemowlaka

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka?

avatar

Kidaroo