Inspiracje

Zabawki do kąpieli – zabawy w wannie dla niemowlaka i przedszkolaka

Zabawki-do-kapieli – zabawy-w-wannie-dla-niemowlaka-i-przedszkolaka_blog
Zabawki-do-kapieli – zabawy-w-wannie-dla-niemowlaka-i-przedszkolaka_blog
Kąpiel malucha to coś więcej niż sama pielęgnacja. Odpowiednio zaaranżowana, może być również czasem nauki, rozwoju, doskonałej zabawy, sposobem na wzmocnienie więzi opiekuna z dzieckiem. W budowaniu tego codziennego rytuału pomogą różne zabawki, które urozmaicą czas spędzony w wannie i pomogą przekonać niechętne kąpieli dziecko do wieczornej rutyny. Sprawdź nasze pomysły na zabawy dziecka w wannie, poznaj kilka propozycji na fantastyczne zabawki do kąpieli i zasady ich czyszczenia, aby były całkowicie bezpieczne dla Twojej pociechy.

Zabawki do kąpieli – dlaczego warto w nie zainwestować?

Ikoniczną zabawką, która od dawna umila dzieciom czas spędzony w wannie jest gumowa, żółta kaczuszka. Dzisiaj, oprócz kaczki, możemy zakupić akcesoria gumowe w wielu, innych kształtach, a także zabawki plastikowe lub piankowe. Ponadto, akcesoria do kąpieli już nie tylko unoszą się na wodzie, wśród asortymentu sklepu znajdziesz zabawki, które wyposażone są w przyssawki, dzięki czemu można je mocować do ścian wanny, są też gadżety, które wypuszczają pianę, świecą, samodzielnie pływają dzięki wbudowanym odpowiednim mechanizmom. Na sklepowych półkach można nawet znaleźć wodoodporne książeczki, a nawet kredki do malowania w wodzie.

Nie ma zatem wątpliwości, że zabawki do wody dla dzieci zapewnią im fantastyczną zabawę, która się nie nudzi, a wręcz stymuluje rozwój: kształtuje umiejętności manualne, pobudza wyobraźnię, uczy rozumienia ciągu przyczynowo skutkowego.

Zabawy w wannie od niemowlaka po przedszkolaka

Zabawki do kąpieli dla 6 miesięcznego dziecka

Półroczny niemowlak zaczyna już samodzielnie siedzieć, potrafi też chwytać przedmioty. Dla takiego bobasa najlepszym urozmaiceniem wieczornej pielęgnacji będą figurki, które unoszą się na wodzie. Zabawa z dzieckiem może polegać na wprawianiu w ruch figurek poprzez wytworzenie delikatnych fal, zrzucaniu „kaczuszek” z krawędzi wanny do środka bądź udawaniu, że figurka mówi do malucha śmiesznym głosem. Niemowlak zainteresuje się również książeczką kąpielową, która skutecznie odciągnie jego uwagę podczas np. mycia włosów.

Książeczka kąpielowa - Sailors Bay | Little Dutch, Kubeczki Vintage | Little Dutch, Puzzle do kąpieli - Flowers & Butterflies | Little Dutch

Zabawki do wody dla rocznego dziecka

Wachlarz możliwych zabaw oraz akcesoriów kąpielowych poszerza się wraz z rozwojem malucha. Roczne dziecko, obok figurek i książeczek do wody, doskonale będzie bawić się kubeczkami, z których można budować wierze lub przelewać wodę z jednego naczynia do drugiego. Roczne dziecko potrafi już wkładać przedmioty do pojemnika, zaczyna rozmieć związki przyczynowo skutkowe. Dobrym ćwiczeniem dla takiego bobasa będzie zabawka do wody w postaci kąpielowej koszykówki – zestaw zawiera piłeczki sensoryczne oraz siateczkowy kosz, który można przymocować do ściany wanny. Wrzucanie, wyjmowanie, obserwowanie, jak piłeczki unoszą się na powierzchni wody – to wszystko dostarczy maluchowi dużo frajdy.

3 łódeczki do kąpieli Dżungla | Lilliputiens, 3 kubeczki do kąpieli Dżungla | Lilliputiens

Zabawki kąpielowe dla 2-3 latka

Rozróżnianie kolorów, dopasowywanie kształtów, budowanie prostych konstrukcji z klocków – m.in. takimi umiejętnościami dysponuje 2-3 letni maluch. Aby zapewnić mu rozwijającą zabawę również w kąpieli, warto sięgnąć po takie akcesoria, jak różnego rodzaju kąpielowe przyssawki, rurki z przyssawkami, zębatki. Dzięki tak pomyślanym zabawkom oraz opowieściom rodzica, dziecko poznaje proste technologie, eksperymentuje, tworzy różne konstrukcje, a jednocześnie zdobywa wiedzę z dziedziny fizyki. Kolejnym pomysłem na zabawę w wodzie z kilkulatkiem będzie wyławianie z wody przedmiotów w danym kolorze czy odgrywanie scenek przy pomocy gumowych figurek. Możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy puścić wodze fantazji.

Zabawka do kąpieli - Rurki Pipes Purple | Boon, Zabawka do kąpieli - Pipes Cogs Tubes | Boon, Zabawka do kąpieli - Przyssawki Jellies Navy Multi | Boon

Zabawki do kąpieli dla 4-5 latka

Dziecko w wieku 4-5 lat potrafi już samodzielnie się myć, oczywiście z drobną pomocą i pod nadzorem rodzica. W takim wieku można zaprosić malucha do zabawy w mydlenie części ciała, które właśnie zostały nazwane (również z uwzględnieniem strony prawej i lewej). 
Ciekawą zabawą w wannie będzie również gra w piankowe memory, układanie przestrzennych, piankowych puzzli, czy malowanie specjalnymi kredkami do kąpieli.

Puzzle do kąpieli - Mapa świata | Janod, Zestaw konstruktora - Discover box | BAKOBA, Kredki do malowania w wannie 6 szt. z żółtą gąbką | Kitpas

O czym pamiętać przechowując zabawki do kąpieli?

Po każdym użyciu należy zabawki kąpielowe dokładnie wypłukać i wysuszyć pozostawiając na wentylowanej półce bądź w specjalnym koszyczku. W przeciwnym razie wilgoć może spowodować rozwój pleśni.

Ponadto warto raz w tygodniu wszystkie zabawki dokładnie wypłukać w wodzie z dodatkiem octu bądź naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Taki roztwór świetnie radzi sobie z eliminacją bakterii i grzybów z różnych powierzchni.

Podsumowanie

Zabawy w wannie są dla malucha dobrym sposobem na oswojenie codziennej pielęgnacji, jak i rozwijającą aktywnością dostarczającą miłych wrażeń. Warto urozmaicać ją różnymi akcesoriami, odpowiednio dobranymi do wieku.

avatar

Kidaroo