Inspiracje

Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych?

Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych_blog
Jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych_blog
Zabawa to dla dziecka nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu. Jest czymś znacznie ważniejszym: drogą nabywania i doskonalenia umiejętności, takich jak logiczne myślenie, skuteczne działanie czy rozwiązywanie problemów, ale również lekcją zasad życia społecznego. Dlatego też tak istotny jest odpowiedni wybór zabawek – rzeczy, którym dziecko poświęca znaczną część swojego czasu. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to są zabawki edukacyjne, jakie są ich rodzaje oraz największe zalety.

Zabawki edukacyjne, czyli jakie?

Do kategorii zabawek edukacyjnych dla dzieci możemy zaliczyć wszystkie produkty, które zostały zaprojektowane w celu rozwijania umiejętności i zdolności maluchów podczas zabawy. Zazwyczaj mają one takie cechy, jak interaktywność, edukacyjne treści lub wymagają od dzieci aktywnego udziału w zabawie.

W zależności od wybranego rodzaju zabawki edukacyjnej, dziecko poprzez jej używanie, ćwiczy jeden lub kilka obszarów, spośród których najważniejsze to: aspekt poznawczy, aspekt społeczny, aspekt fizyczny oraz aspekt emocjonalny.

Rodzaje zabawek edukacyjnych i ich zalety

Istnieje wiele rodzajów zabawek edukacyjnych, z których dzieci mogą czerpać korzyści w trakcie zabawy. Oto kilka przykładów:

  • Zestawy do układania i konstruowania, takie jak klocki, puzzle, zestawy magnetyczne czy układanki, które pomagają rozwijać zdolności manualne i umiejętności logicznego myślenia.
  • Gry edukacyjne (planszowe, karciane, quizy), w których dzieci uczą się poprzez interakcję z innymi, a także ćwiczą logiczne myślenie i kreatywność.
  • Zabawki sensoryczne, takie jak puzzle sensoryczne, piłeczki, gryzaki sensoryczne, ale również piasek kinetyczny czy masy plastyczne. Pomagają one rozwijać zmysł dotyku, wzroku i słuchu, a także zachęcają do eksplorowania i eksperymentowania.
  • Zabawki motoryczne, czyli takie, które wspierają rozwój umiejętności małej i dużej motoryki (np. przeplatanki, tablice manipulacyjne, jeździki).
  • Książeczki edukacyjne, książki dedykowane najmłodszym, wypełnione pięknymi ilustracjami i treścią, która pozwala przyswoić informacje z wybranej dziedziny życia. Poznawanie pierwszych słów, kolorów, liter czy praw fizyki może być bardzo ekscytujące, zwłaszcza, gdy do przeglądania książeczki włączy się również rodzic.

Jakie zabawki edukacyjne wybrać?

Wydawać by się mogło, że zakup odpowiedniego akcesorium dla swojej pociechy nie powinien nastręczać zbyt wielu problemów, wszak znamy nasze dziecko, jego zainteresowania i potrzeby. Jednak szeroki wachlarz propozycji, jakie oferują sklepy z zabawkami, może wprawić w lekkie zakłopotanie i utrudnić decyzję. Jeszcze większym wyzwaniem będzie zakup odpowiedniej zabawki przez krewnych lub przyjaciół, nie posiadających doświadczenia codziennej zabawy z maluchem, którego chcą obdarować. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

Zabawki edukacyjne dla młodszych dzieci

Już od pierwszych miesięcy życia doskonale sprawdzi się mata edukacyjna, np. Mata aktywizująca - Flowers & Butterflies firmy Little Dutch. To przytulna, mięciutka przestrzeń do zabawy, podczas której niemowlę poznaje różne faktury, dźwięki. Może również obserwować akcesoria zawieszone na pałąku (np. Pałąk edukacyjny BabyGym - Flowers & Butterflies), a na dalszym etapie rozwoju sięga po nie ręką.

Dobrym przykładem zabawki edukacyjnej dla niemowlaka jest również Wielofunkcyjny pchacz edukacyjny drewniany Sweet Cocoon firmy Janod. Zapewni on dziecku  długie chwile rozwojowej zabawy dzięki torom z figurami geometrycznymi do przesuwania, metalowemu drążkowi z 10 klockami – również do przesuwania, różnym pokrętłom, lusterkom, kołom zębatym, cymbałkom oraz sorterowi. Dodatkowo, funkcja pchacza umożliwia naukę stawiania pierwszych kroków.

Mata aktywizująca z pałąkiem - Flowers & Butterflies | Little Dutch, Pałąk edukacyjny BabyGym - Sailors Bay | Little Dutch, Wielofunkcyjny pchacz edukacyjny drewniany Sweet Cocoon | Janod
Mata aktywizująca z pałąkiem - Flowers & Butterflies | Little Dutch, Pałąk edukacyjny BabyGym - Sailors Bay | Little Dutch, Wielofunkcyjny pchacz edukacyjny drewniany Sweet Cocoon | Janod

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Sześć par drzwi, każde otwierane w inny sposób, np. za pomocą zasuwki lub haczyka. Za nimi kryją się zwierzątka, w takiej ilości, na jaką wskazuje liczba. Mowa tu o Tablicy manipulacyjnej z zamkami i zatrzaskami firmy Melissa & Doug. Jest to zabawka edukacyjna dla przedszkolaków, pozwalająca rozwijać motorykę małą, koordynację ręka-oko oraz wiedzę na temat cyferek i zwierzątek.

Twoja pociacha może ćwiczyć kreatywność, precyzję ruchów i wyobraźnię, doskonale się przy tym bawiąc, dzięki Drewnianej przeplatance Montessori „Kotce Reni” firmy Milin. To akcesorium polecane jest przez okulistów – przeplatając kolorową sznurówkę między dziurkami, dziecko ćwiczy mięśnie oka.

Opisując zabawki edukacyjne dla dzieci nie sposób nie wspomnieć o klockach – klasycznym akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym pokoiku dziecka. Drewniane klocki Just Blocks lub Little Dutch to gwarancja długiej, kreatywnej i rozwijającej zabawy.

Niezastąpioną formą nauki przez zabawę jest oglądanie i/lub czytanie książeczek. Na Kidaroo.pl znajdziesz ich całe mnóstwo, a wśród nich – interaktywną książkę "Czytaj z Albikiem - Wesoła Nauka". Pozycja ta zawiera 1400 dźwięków i tekstów, które przybliżają dziecku takie dziedziny, jak liczby, kolory, pory dnia, części ciała, przeciwieństwa.

 Tablica manipulacyjna z zamkami i zatrzaskami | Melissa & Doug, Drewniana przeplatanka Montessori - Kotka Renia | Milin, Drewniane klocki - Błękit | Little Dutch
 Tablica manipulacyjna z zamkami i zatrzaskami | Melissa & Doug, Drewniana przeplatanka Montessori - Kotka Renia | Milin, Drewniane klocki - Błękit | Little Dutch

Podsumowanie

Zabawki edukacyjne zapewniają dziecku wszechstronny rozwój oferując mu aktywności dotyczące kluczowych aspektów: zdolności poznawczych, społecznych, fizycznych i emocjonalnych. Włączenie się w zabawę opiekuna lub rówieśników może uczynić ją jeszcze ciekawszą.


Przeczytaj również:

Blog - Zabawki wspierające koncentrację dzieci Zabawki wspierające koncentrację dzieci

Blog - Zabawki edukacyjne dla niemowląt Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Co o nas piszą

avatar

Kidaroo