Inspiracje

Aktywne zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Aktywne-zabawy-z-dzieckiem-na-swiezym-powietrzu_blog
Aktywne-zabawy-z-dzieckiem-na-swiezym-powietrzu_blog
Regularny ruch na świeżym powietrzu wyostrza zmysł poznawczy dziecka, poprawia jego koordynację ruchową i kondycję, rozwija wyobraźnię. To darmowa rozrywka, która powinna być stałą częścią dnia. I tak naprawdę to od rodzica, a nie od pogody zależy, czy dziecko będzie wolało spędzić czas na dworze, czy z elektroniczną zabawką na kanapie. Jeśli nie masz pomysłu, jakie aktywności na świeżym powietrzu zaproponować swojej pociesze, w co się bawić z dziećmi na dworze, ten artykuł jest dla Ciebie!

Dlaczego warto zachęcać malucha do aktywności na świeżym powietrzu?

Ruch i zabawa na świeżym powietrzu wspiera dojrzewanie układu nerwowego i układu krążenia a także reguluje i poprawia wydolność układu oddechowego. Jest istotnym czynnikiem przy prawidłowej integracji sensorycznej. Świetnie działa na odporność, a w okresach słonecznych – pobudza wytwarzanie witaminy D w organizmie.

Ponadto, aktywność ruchowa przyczynia się do prawidłowego rozwoju umiejętności motorycznych, jest też skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka rozwoju w przyszłości takich chorób cywilizacyjnych jak np. otyłość czy cukrzyca.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu są kluczowe dla rozwoju całego organizmu, również dla pracy mózgu: zwiększają przepływ krwi do mózgu, poprawiają koncentrację, zmniejszają stres i relaksują.

W co się bawić z dzieckiem na dworze?

Zabawy na dworze z dziećmi w wieku 1-3 lat

Dla najmłodszych pasjonującym urozmaiceniem dnia będzie zabawa w piaskownicy: lepienie babek z piasku, przesypywanie piasku z jednego pojemnika do drugiego, przyrządzanie z piasku różnych „potraw”. Interesujące zajęcie dla dzieci również dlatego, że piasek ma inną konsystencję w zależności od wilgotności. Do takich aktywności przyda się kompaktowy zestaw zabawek do piaskownicy zawierający wiaderko, sitko i kolekcję 4 przyrządów. Ta zabawka gwarantuje godziny przyjemnej zabawy, w dodatku stymulującej zdolności motoryczne i zmysły. 

Każda pociecha zapewne z wielką ochotą spożytkuje swoją energię podczas niekończących się przejażdżek na jeździku lub hulajnodze. Do takich ćwiczeń polecamy Scoot & Ride Highwaykick 1 - innowacyjną hulajnogę z siedziskiem, która „rośnie” razem z dzieckiem. Wysokość siedziska można regulować, a jego najniższa pozycja dostosowana jest do wzrostu stawiających pierwsze kroki maluszków. Za pomocą jednego guzika można w kilka sekund zamienić pojazd w hulajnogę na 3 kołach. Model Scoot & Ride Highwaykick odznacza się doskonale zbalansowaną, stabilną i komfortową konstrukcją.

Czasem proste rozwiązania są najlepsze. Twoja pociecha może spędzać długie, beztroskie chwile na świeżym powietrzu huśtając się na huśtawce. Jeśli dysponujesz własnym ogrodem, przenośna huśtawka Good Wood będzie doskonałym rozwiązaniem. Wyróżnia ją prosta forma i stonowana kolorystyka, wykorzystanie naturalnych materiałów w postaci sklejki brzozowej, multifunkcyjność (można ją zamontować w domu i poza nim).

Dla kilkulatka każda zabawa na zewnątrz jest dużą przygodą. W dni deszczowe zabierz dziecko na wyprawę po okolicznych kałużach, w których będzie mogło skakać w kaloszach, latem pozwól mu chodzić boso po trawie. Słuchajcie wiatru, zbierajcie kamyczki, szukajcie śladów zwierząt w lesie, obserwujcie chmury.

Aktywności na świeżym powietrzu dla przedszkolaka

Dzieci w wieku 4-6 lat z wielką ochotą włączają się do zabaw, w których mogą się wybiegać lub współuczestniczyć razem z rówieśnikami. Dlatego takie zabawy, jak wyścigi, chowany, berek nigdy się nie zestarzeją – wręcz przeciwnie, będą świetnym urozmaiceniem rodzinnych wędrówek lub urodzinowych przyjęć.
Dobrym pomysłem na zabawę na podwórku jest również gra Boules (np. firmy Little Dutch). Najlepiej sprawdzi się na trawiastej lub piaszczystej powierzchni. W trakcie rozgrywki siła ma niewielkie znaczenie, istotna jest celność, koncentracja i odrobina szczęścia. Gra wciąga nie tylko najmłodszych – dorośli również fantastycznie się przy niej bawią.
Kolejną propozycję na aktywność ruchową na świeżym powietrzu stanowi gra w rzucanie obręczy (np. firmy PlanToys). Nie tylko zapewnia wiele chwil dobrej zabawy, ale i rozwija koordynację ruchową oraz celność. Można jej używać zarówno w pokoju jak i w ogrodzie.

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają zabawy w odgrywanie ról, zatem dobrym pomysłem na aktywność na świeżym powietrzu może okazać się np. zabawa w małego ogrodnika lub w sklep, w którym asortymentem będą różne kamyczki, patyczki i rośliny.

Podsumowanie

Ruch i zabawy na świeżym powietrzu mają duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Dobrze jest od najmłodszych lat kształtować w maluchu nawyk spędzania czasu na zewnątrz poprzez organizowanie ciekawych zabaw, spacerów i wycieczek.


Przeczytaj również:

Pomysły na zabawy z dziećmi, czyli jak nie zwariować w podróży

Zabawki i akcesoria dla dzieci nad morze, rzekę i jezioro, które warto zabrać

avatar

Kidaroo