Inspiracje

Pomysły na zabawy z dziećmi, czyli jak nie zwariować w podróży

Pomysły na zabawy z dziećmi, czyli jak nie zwariować w podróży_blog
Pomysły na zabawy z dziećmi, czyli jak nie zwariować w podróży_blog
Daleko jeszcze? Kiedy będziemy na miejscu? Wszyscy zapewne znamy te pytania😊 Podróżowanie z dziećmi to niełatwe wyzwanie. Długie godziny spędzone w samochodzie, pociągu czy samolocie mogą wywoływać nudę i frustrację zarówno u dorosłych, jak i u najmłodszych. Jednak nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na zabawy z dziećmi, które pozwolą urozmaicić podróż, zająć dzieci i sprawić, że czas podróży do wymarzonego miejsca relaksu w miarę szybko minie.

Jakie zabawki zabrać ze sobą w podróż?

Podróżując samochodem, warto przygotować zestaw podróżny zawierający kilka zabawek dla dzieci i gier. Można zabrać ze sobą ulubione książeczki, kolorowanki, naklejki, gry planszowe lub karciane w wersji kieszonkowej czy puzzle. Interaktywne książki np. Czytaj z Albikiem wspaniale sprawdzają się podczas podróży. Mówiące pióro Albik to interaktywne narzędzie, które sprawia, że nauka staje się angażująca i zabawna. Interaktywny odtwarzacz do nauki języków TIMIO również się wspaniale sprawdzi!

Czytaj z Albikiem, Zestaw Czytaj z Albikiem - Pióro + Mój Pierwszy Elementarz | Albi
Czytaj z Albikiem, Zestaw Czytaj z Albikiem - Pióro + Mój Pierwszy Elementarz | Albi

Dodatkowo, warto przygotować "przyjaciół podróżnych" dla dzieci. Może to być ulubiona przytulanka, lalka czy maskotka. Dzieci poczują się bardziej komfortowo mając swojego towarzysza podróży i będą mają z kim rozmawiać i bawić się w trakcie długiej podróży.

W co się bawić z dziećmi podczas podróży?

Podczas samej podróży warto wypróbować interaktywne gry i zabawy. Możesz zagrać w popularne: "Szukaj różnic" czy "20 pytań". Jeśli podróżujesz samochodem, możesz też zorganizować rodzinny quiz, zadając pytania dotyczące miejsc, które odwiedzacie lub ciekawostek na temat podróżowania. To świetny sposób na rozwijanie wiedzy i spędzanie czasu w ciekawy sposób.

Lista 20 sprawdzonych pomysłów na zabawy z dziećmi, które warto rozważyć podczas podróży:

 1.   Gra w "Szukaj i znajdź": wydrukuj lub przygotuj plansze z obiektami do znalezienia w okolicy, np. samochody, drzewa, znaki drogowe. Dzieci będą miały frajdę szukając i oznaczając znalezione przedmioty.
 2. Audiobooki: zabierz ze sobą ulubione audiobooki dla dzieci, które dostarczą im rozrywkę i pozwolą na chwilę wyciszenia.
 3. Gry słowne: klasyczne gry słowne, takie jak "Wyliczanka" czy "Zgadnij słowo". To świetny sposób na rozwijanie kreatywności i umiejętności komunikacyjnych.
 4. Quizy: przygotuj pytania dotyczące miejsc, przez które podróżujecie. Możecie się wspólnie bawić, zgadywać odpowiedzi i zdobywać punkty za poprawne odpowiedzi.
 5. Zabawy do muzyki: śpiewanie piosenek lub rytmiczne klaskanie stworzy przyjemną atmosferę (zakładając oczywiście, że nikt w towarzystwie nie fałszuje 😊).
 6. Wymyślanie historii/bajek: gra która polega na tym że każdy członek rodziny dodaje kolejny fragment do tworzonej wspólnej opowieści. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia.
 7. Kolorowe naklejki: świetnie w podróży sprawdzą się naklejki wielokrotnego użytku. Zobacz na przykład Naklejki wielorazowe - Kosmos od Londji lub Naklejki wielorazowe - Moje Miasto od Londji.
 8. Zabawa w zgadywanie postaci: wybierzcie postacie z ulubionych bajek lub filmów, a następnie opisujcie je bez podawania ich nazw. Pozostałe osoby mają za zadanie zgadnąć, o jakiej postaci mówisz.
 9. Kolorowanki: przygotuj zestaw kolorowanek i kolorowych kredek (np. Kredki dwukolorowe serca od Ooly). Dzieci będą mogły długo się nimi bawić, tworząc piękne obrazy.
 10. Gra w skojarzenia: zaczynając od jednego słowa, każdy uczestnik gry musi wymyślić kolejne słowo, które kojarzy mu się z poprzednim. Na przykład, jeśli zaczynamy od słowa "morze", kolejna osoba może powiedzieć "piasek", a następna "leżak". To świetna zabawa, która pobudza kreatywność i wyobraźnię.
 11. Gra "Gdybym spotkał/a złotą rybkę…": ta gra polega na wymyślaniu różnych życzeń, które byś złożył/a złotej rybce, gdybyś ją spotkał/a. To doskonała zabawa, która pobudza wyobraźnię i kreatywność.
 12. Gra "Jadę na wycieczkę do plecaka pakuję...": gra ta polega na wymienianiu kolejnych rzeczy. Każdy gracz powinien wymienić wszystkie poprzednie przedmioty i dodać jeden nowy. Na przykład, pierwsza osoba mówi "Jadę na wycieczkę, do plecaka pakuję koc", druga osoba kontynuuje "Jadę na wycieczkę do plecaka pakuję koc i kanapkę", a kolejna osoba dodaje kolejny przedmiot. Gra wspaniale rozwija pamięć i koncentrację.
 13. Gra w zgadywanki: zadawajcie sobie zagadki i próbujcie odgadnąć odpowiedzi. To świetny sposób na rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości.
 14. Zabawy palcami: nauczcie dzieci prostych zabaw palcami, takich jak "Nożyce, papier, kamień". To wspaniała rozrywka na długie chwile.
 15. Zabawy w układanie puzzli: przygotuj zestaw małych puzzli, które dzieci będą mogły układać w trakcie podróży. Wspaniale sprawdzą się Puzzle magnetyczne - Las od Egmont Toys, Puzzle magnetyczne - Wieś od Egmont Toys lub Puzzle magnetyczne - Afryka od Egmont Toys z naszej oferty.
 16. Gry w kieszonkowym formacie: zabierzcie ze sobą gry takie jak np. gra w karty kwartetu – zwierzęta, gra karciana – Dino Slaps! lub gra obserwacyjna dla dzieci Where is the Cheese?
 17. Zabawa w planowanie podróży: poproście dzieci, aby zaplanowały idealną podróż. Mogą wybierać miejsca do odwiedzenia, atrakcje do zobaczenia i posiłki do jedzenia.
 18. Zabawa w zgadywanie dźwięków: odtwórzcie różne dźwięki (np. z YouTube’a), a dzieci mają za zadanie zgadnąć, co to za dźwięk.
 19. Gra „słowo na literę…”: ta gra polega na wymyślaniu słów, które zaczynają się na określoną literę. Wybierzcie razem jedną literę, a następnie każde dziecko musi wymyślić słowo rozpoczynające się na tę literę. Możecie wybrać trudniejsze litery, aby wyzwanie było większe 😊 Gra ta rozwija umiejętność szybkiego myślenia, słownictwo i kreatywność.
 20. Podróżne teatrzyki: poproście dzieci, aby przygotowały krótkie przedstawienie teatralne na podstawie swojej ulubionej bajki lub historii. Mogą to być proste dialogi, pantomima lub improwizacja. Ta zabawa wspaniale rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz umiejętności językowe.

Nie zapominaj też o przerwach na aktywność fizyczną. W trakcie podróży samochodem warto planować postoje na placach zabaw lub przydrożnych parkach, gdzie dzieci będą mogły się wyszaleć i pobiegać. Jeśli podróżujesz pociągiem lub samolotem, staraj się regularnie wstawać i poruszać się po korytarzu.

Podsumowując, podróżowanie z dziećmi nie musi być stresujące i nudne. Zabawy i gry są doskonałym sposobem na zachowanie dobrego nastroju i zapewnienie dzieciom rozrywki w trakcie podróży. Warto zabrać ze sobą kilka zabawek dla dzieci, gier, książek i materiałów do twórczej zabawy. Pamiętaj również o przerwach na aktywność fizyczną. Dzięki temu podróż stanie się przyjemniejsza dla wszystkich członków rodziny.

Miłej podróży!


Przeczytaj również:

Zabawki i akcesoria dla dzieci nad morze, rzekę i jezioro, które warto zabrać

Oddaj zabawkę lub książkę i otrzymaj

Gdzie oddać używane zabawki?

avatar

Kidaroo