Inspiracje

Czy zabawki drewniane to rozwiązanie na lata?

Zabawki-drewniane-na-lata_blog
Zabawki-drewniane-na-lata_blog
W świecie przesyconym plastikowymi, szkodzącymi środowisku produktami, rodzice zwracają się ku prostocie oraz ekologii, coraz chętniej wybierając dla swoich pociech drewniane zabawki. Mają one wiele walorów, na przykład taki, że z racji swojej trwałości drewniane akcesoria posłużą więcej niż jednemu dziecku, a na pewno będą cieszyć malucha dłużej niż wyrób plastikowy. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej drewnianym zabawkom oraz przytoczymy kilka ponadczasowych propozycji, które fantastycznie sprawdzą się jako prezent dla kilkulatka.

Zalety drewnianych zabawek

1. Bezpieczeństwo

Zabawki drewniane renomowanych marek odznaczają się najwyższą jakością wykonania: chodzi tu o odpowiednie oszlifowanie, brak ostrych krawędzi, ale również zastosowanie farb i lakierów na bazie wody, nie zawierających niebezpiecznych dla zdrowia ftalanów i sztucznych barwników. W związku z tym, nawet w kontakcie ze skórą czy śliną dziecka nie spowodują uczuleń. Produkty te posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty.
 

2. Rozwój umiejętności i kreatywności

Prostota drewnianych zabawek jest ich największą zaletą. O gadżecie wyposażonym w światełka, głośniczki, zapewniającym „tanią”, pozbawioną intelektualnych wyzwań rozrywkę nie ma tu mowy. Wręcz przeciwnie – drewniane zabawki nie narzucają dziecku gotowych scenariuszy, są świetnym ćwiczeniem kreatywności i pozwalają na zabawę w różnych kontekstach. Ponadto, drewniane klocki wzmacniają motorykę małą, wyobraźnię przestrzenną i zdolności konstruktorskie. Drewniane akcesoria kuchenne lub zestawy narzędzi pomagają w niezwykle rozwijającej zabawie z wcielaniem się w role. Drewniane puzzle uczą logicznego myślenia, nawlekanie drewnianych koralików to świetny trening koncentracji i precyzji.

Co istotne, drewniane zabawki odznaczają się dopracowanym designem, są po prostu piękne. To z kolei kształtuje u malucha zmysł estetyczny i wrażliwość na jakościowe rozwiązania. 

3. Trwałość

W przeciwieństwie do wyrobów z tworzyw sztucznych, drewniane zabawki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie zawierają wieloelementowych układów czy mechanizmów, które łatwo zniszczyć bądź zgubić. W związku z tym drewniane akcesoria dla dzieci mogą służyć przez wiele lat, nie tylko jednemu dziecku, ale całemu rodzeństwu. Drewno pięknie się starzeje – zabawki będą prezentować się wspaniale nawet po długim czasie intensywnego użytkowania.
 

4. Ekologia

W związku z dużą trwałością drewnianych zabawek, zmniejsza się zapotrzebowanie na kupowanie nowych. To ważny aspekt w kontekście ekologii. W dodatku drewno jest materiałem biodegradowalnym, w przeciwieństwie do plastiku, który na trwałe zaśmieca naszą planetę. Renomowani producenci drewnianych zabawek korzystają z surowca pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł.
 

5. Łatwość w czyszczeniu

Prosta forma, powierzchnia pozbawiona zakamarków, chropowatości, zagnieceń czy skomplikowanych faktur sprawia, że drewniane zabawki łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną szmatką, ewentualnie z dodatkiem detergentu, aby pozbyć się zabrudzeń.
 

6. Dopasowanie do potrzeb dziecka

Zabawki drewniane pozwalają na spokojną (co nie znaczy nudną) zabawę, stopniowo wprowadzają w świat kształtów, kolorów. Zapewniają rozrywkę, na którą dziecko aktualnie jest gotowe. Dostarczają taką ilość bodźców, która nie narazi malca na rozdrażnienie.
 

Jakie zabawki drewniane wybrać?

Drewniana kuchnia, drewniana grzechotka, zestaw drewnianych figurek, a może magnetyczna układanka? Na kidaroo.pl znajdziesz wiele propozycji, które mają potencjał zostać ulubioną zabawką Twojej pociechy. A jeśli nie możesz się zdecydować, poniższe zestawienie może okazać się dobrą podpowiedzią:

Klocki Just Blocks Smart Linesklocki z litego drewna bukowego z wcięciami, które można łączyć za pomocą drewnianych płytek i palików. Zestaw gwarantuje wiele godzin kreatywnej zabawy, podczas której dziecko poznaje zależność przyczynowo skutkową, podejmuje wyzwania, doświadcza i odkrywa swoje możliwości.

Układanka Grimm’s – tęcza, mosty lub domek. Edukacyjna zabawka dla dziecka na różnych etapach rozwoju. Sprawdzi się w ćwiczeniach małej motoryki, w treningu kreatywności (elementy zostały zaprojektowane tak, aby można je było układać na różne sposoby), koncentracji. Nadaje się do nauki kolorów, rozróżniania wielkości, liczenia. Do tego jest piękna, będzie stanowić nietuzinkową ozdobę pokoiku dziecięcego.

Boule – gra zręcznościowa dla całej rodziny. Choć zasady rozgrywek są bardzo proste – odnajdą się w niej zarówno najmłodsi, jak i dorośli – to można liczyć na emocjonujący, fantastycznie spędzony czas. Co warto podkreślić – jest to zabawa na powietrzu, boule można zabrać na wakacje, do ogrodu lub na plac zabaw.

Deska do balansowania – wielofunkcyjna zabawka, którą docenią zwłaszcza maluchy o niespożytej energii. Na desce można się bujać, balansować stojąc na dwóch nogach, potraktować ją jako zjeżdżalnię z łóżka lub stoliczek. Wszystko zależy od wyobraźni i aktualnych potrzeb malucha. Deska zapewnia prorozwojową zabawę w domowym zaciszu.

Podsumowanie

Drewniane zabawki zasłużenie powracają na podium najpopularniejszych akcesoriów dla dzieci. Są bezpieczne, ekologiczne, trwałe, zapewniają wspaniałą zabawę bez nadmiernego obciążenia bodźcami czy narzuconego scenariusza.


Przeczytaj również:

Zabawki i gry zręcznościowe dla dzieci – jakie wybrać?

Jak czyścić zabawki?

Bujak drewniany dla dzieci – jak go wykorzystać w zabawie?

avatar

Kidaroo