Wpływ zabawek edukacyjnych na rozwój dziecka
Czym różnią się zabawki edukacyjne od innych zabawek dla dzieci?
Dzieci uczą się poprzez zabawę, dlatego każda zabawka dla dziecka jest w pewnym sensie edukacyjna. W sklepach dostępne są akcesoria, które wspierają rozwój umiejętności maluchów w mniejszym lub większym stopniu i od rodziców zależy, jakie przedmioty podarują swoim pociechom. Przyjęło się, że mianem zabawki edukacyjnej określamy przedmiot, który pomaga dziecku się rozwijać poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców i pobudzanie konkretnych obszarów w mózgu — między innymi odpowiedzialnych za ruch, emocje, kreatywność, czy zapamiętywanie. Czy wobec tego wystarczy kupować zabawki określane mianem edukacyjnych, by były idealne dla naszej pociechy? Przy wyborze produktów dla dzieci trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników.
Dobra zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka. To podstawa. Kolejną kwestią jest sposób jej działania. Zabawka, która wydaje dźwięki i świeci, może być postrzegana jako dobre rozwiązanie, jednak eksperci wskazują istotne wady elektronicznych akcesoriów. Im mniej zaangażowania wymaga dany przedmiot, tym słabiej stymuluje rozwój. Co więcej, takie zabawki zaburzają koncentrację i szybko się dzieciom nudzą, bo umożliwiają tylko jeden rodzaj aktywności (np. wciskanie guziczków). Wobec tego nowoczesne, grające zabawki, z którymi można niewiele zrobić poza oglądaniem, nie powinny dominować w wyposażeniu dziecięcego pokoju. Zamiast tego lepiej sięgać po zabawki dla niemowlaka, które ciekawą fakturą, dźwiękami i kolorami pobudzają rozwój zmysłów wzroku, słuchu i dotyku. W przypadku starszych pociech warto zadać sobie pytanie: czy ta zabawka zaangażuje moje dziecko i pomoże mu kreować nowe historie i doświadczenia? Pamiętajmy przy tym, że dobre zabawki nie muszą być skomplikowane. Klasyczne gry pamięciowe (np. Moje Pierwsze Zagadki Czuczu Dla Dzieci 18m+), układanki (np. Drewniana układanka sensoryczna - Zwierzęta na łące) czy klocki (np. Klocki drewniane SMART LINES) także będą dobrym wyborem.
Co dają zabawki w życiu dziecka?
Pierwsze miesiące i lata życia dziecka są najważniejsze dla jego rozwoju. Wsparcie rodziców na tym etapie życia jest dla maluchów bardzo cenne, ale ważne, by umiejętnie stymulować postępy młodego człowieka. Pamiętajmy, że dziecko każdego dnia poznaje otaczający świat i ważne jest, by stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do swobodnego odkrywania rzeczywistości. Nie wymagajmy, by dziecko trzymało w pokoju nienaganny porządek, nie oczekujmy, że będzie grzecznie siedzieć lub spać większość dnia. Dzieci nie zadają setek pytań i nie usiłują dotykać wszystkich przedmiotów w domu, by zrobić na złość rodzicom. One po prostu w ten sposób się uczą.
Tymczasem zabawki dla niemowlaka, a następnie starszego dziecka, są bezpieczną przystanią i korzystną formą uczenia się nowych rzeczy. Poprzez zabawę dziecko kształtuje swoje zdolności motoryczne, emocjonalne i intelektualne. Świetnym przykładem nauki poprzez zabawę jest raczkowanie, które w praktyce oznacza gigantyczną pracę na rzecz zdolności ruchowych. Warto zwrócić uwagę także na klasyczne klocki i układanki, które rozwijają kreatywność, uczą logicznego myślenia i w konsekwencji radzenia sobie z problemami.
Po jakie zabawki dla niemowląt warto sięgać?
Niemowlęta bardzo szybko uczą się nowych umiejętności i z niesamowitym zapałem odkrywają nowe możliwości. Na początku życia dzieci bardzo istotny jest rozwój emocjonalny i motoryczny, w czym pomagają między innymi zabawki dla niemowląt, jak np. Piłeczka sensoryczna - Flowers & Butterflies. W pierwszych miesiącach życia dziecka warto sięgać po produkty, które oddziałują na zmysł dotyku. Niemowlęta poznają świat właśnie za pośrednictwem tego zmysłu, dlatego dobre zabawki sensoryczne na pewno przypadną maluszkom do gustu: szeleszczące pluszaki dla niemowląt, książeczki do kąpieli, czy maty edukacyjne wyposażone w grzechotki.
Podsumowanie
Zabawki powinny być bezpieczne oraz dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Dzięki temu stymulują rozwój i nie blokują naturalnych zdolności niemowląt i kilkulatków. Rozsądny wybór zabawek i stworzenie dziecku przestrzeni do kreatywnego spędzania czasu zaowocuje nie tylko znakomitym rozwojem umiejętności motorycznych, intelektualnych i emocjonalnych. To także korzyści, które będą widoczne w dorosłym życiu, na przykład w postaci lepszego rozumienia emocji i radzenia sobie z problemami.
Przeczytaj również:
Jakich zabawek dla dzieci nie kupować?
Pomysły na zabawy z dziećmi, czyli jak nie zwariować w podróży