Porady

Jakich zabawek dla dzieci nie kupować?

Jakich zabawek dla dzieci nie kupować_blog
Jakich zabawek dla dzieci nie kupować_blog
Współczesne zabawki dla dzieci tworzą niemal nieskończoną kolekcję kolorowych, pięknych i ciekawych akcesoriów dla niemowląt i kilkulatków. Z jednej strony szeroki wybór jest przywilejem, a z drugiej utrudnia wybranie przedmiotów bezpiecznych i wartościowych. Podpowiadamy, jakich zabawek dla dzieci nie kupować i na co warto zwracać uwagę przy wyborze akcesoriów dla młodszych i starszych dzieci.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek dla dzieci

Łatwo można wpaść w pułapkę doceniania ilości, a nie jakości przedmiotów. Robimy to każdego dnia, wybierając ubrania, biżuterię i kosmetyki dla siebie, a także zabawki dla naszych dzieci, którym chcemy dać wszystko, co najlepsze. Z tego powodu w społeczeństwie krąży przekonanie, że współczesne maluchy wszystko mają i dlatego nie potrafią się bawić. To krzywdzące dla dzieci, bo przecież to dorośli kształtują codzienność swoich pociech.

Ilość zabawek nie świadczy o poziomie szczęścia u dziecka. Natomiast dzięki dobrym zabawkom, dostosowanym do wieku i potrzeb, można osiągnąć naprawdę wiele. W takim razie, na co warto zwracać uwagę przy wyborze zabawek dla dzieci?

  • Materiały, z których wykonano zabawkę. Ta zasada ma szczególne znaczenie w przypadku przedmiotów dla niemowląt. Certyfikaty i dokładne opisy producenta pomogą nam wybrać zabawkę bez szkodliwych substancji i drobnych elementów. Unikajmy kupowania zabawek importowanych z Chin, gdyż często zawierają ftalany i toksyczne farby.
  • Jakość wykonania. Po co nam zabawki, które za chwilę się zepsują? To niebezpieczne dla dzieci i bardzo rozczarowujące, gdy nowa zabawka rozpada się przy pierwszych próbach użycia.
  • Rozmiar zabawki. To istotna kwestia, gdyż oznaczenia wiekowe czasami mijają się z prawdą. Grzechotki dla niemowląt zalecane dzieciom od lat 3? To się zdarza, gdy producent nie chce wydawać pieniędzy na testy.
  • Sposób działania zabawki. Czy zabawka edukacyjna angażuje dziecko i pozwala mu na samodzielną zabawę? Unikaj zabawek, które wymagają od dziecka wyłącznie wciskania guzików.
  • Gust malucha. Na tę kwestię warto zwracać uwagę przy kupowaniu zabawek dla starszaków. Dzieci nie wszystko lubią i to jest w porządku! Rozsądny wybór zabawek ograniczy nasze wydatki i zmniejszy ilość niechcianych przedmiotów w domu.
Wybór zabawek, na co zwrócić uwagę

Czy zabawki edukacyjne to zawsze dobry wybór?

Zabawki określane mianem edukacyjnych z góry wydają się lepsze od innych. Czasami, chcąc pomóc dziecku w rozwoju, sięgamy po te najszerzej reklamowane, zamiast zdecydować się na klasyczny zestaw klocków czy puzzli. Tymczasem warto pamiętać, że zabawki rozwojowe także trzeba wybierać umiejętnie. W niektórych przypadkach nazwa jest jedynie chwytem marketingowym, a w innych coś, co miało stymulować rozwój, w praktyce go spowalnia lub blokuje. Warto uważać między innymi na zabawki elektroniczne, dostarczające dziecku wielu bodźców. Świecące, grające i ruszające się zabawki w założeniu stymulują pracę mózgu, ale w praktyce przynoszą więcej szkody niż pożytku. Prowadzą do szybkiego przestymulowania, co negatywnie wpływa na samopoczucie, koncentrację, uwagę i komfort snu dziecka.

Dobra zabawka edukacyjna jest nią nie z powodu nazwy, a z powodu konkretnej funkcji. Przed zakupem zabawkę należy dobrze obejrzeć, przeczytać opis działania i na tej podstawie zdecydować o kupnie lub odłożeniu na półkę.

Zabawki dziecięce — jak kupować mądrze?

Nie ma nic złego w tym, że chcemy stworzyć dzieciom najbardziej kolorowe i różnorodne dzieciństwo. Jeśli w pokoju synka lub córki znajduje się ogrom zabawek, nie trzeba nagle wyrzucać tych przedmiotów. Warto przejrzeć zabawki razem z dzieckiem i oddać te, którymi w ogóle się nie interesuje. Resztę rzeczy można pogrupować i część z nich schować. Za jakiś czas schowane zabawki można wyjąć i zamienić z wykorzystywanymi dotychczas. A następne zakupy warto robić świadomie. Co to znaczy? Kupując zabawki dla dzieci, nie kierujmy się impulsem. Unikajmy też ślepego podążania za reklamami w telewizji czy internecie.

Dobra zabawka dla dziecka będzie dostosowana do wieku użytkownika, będzie również bezpieczna i trwała. Najlepsze zabawki to te, które dodatkowo angażują dziecko i umożliwiają mu rozwój poprzez dostarczanie możliwości kreowania nowych sposobów zabawy. Nie należy kupować zabawek wykonanych z taniego plastiku niewiadomego pochodzenia i lepiej unikać przedmiotów nieangażujących w zabawę. I najważniejsze — każda zabawka może stać się źródłem inspiracji dla dziecka, gdy do wspólnego spędzania czasu dołączą rodzice. Wystarczy poświęcić chwilę, by dać dziecku dobry przykład i zmotywować je do odkrywania świata i nowych sposobów na bezpieczne, ciekawe spędzanie wolnego czasu.

Wyselekcjonowane, sprawdzone propozycje znajdziesz w naszym sklepie. Zapoznaj się z naszą ofertą – jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam akcesorium, które pokocha Twoja pociecha!


Przeczytaj również:

Czy dzieci potrzebują aż tyle zabawek?

Blog - Jaka zabawka dla rocznego dziecka? Jaka zabawka dla rocznego dziecka?

Blog - Czy zabawki drewniane to rozwiązanie na lata? Czy zabawki drewniane to rozwiązanie na lata?

avatar

Kidaroo