Inspiracje

Najlepsze zabawki dla niemowląt i małych dzieci inspirowane Montessori

Najlepsze zabawki dla niemowląt i małych dzieci inspirowane Montessori_blog
Najlepsze zabawki dla niemowląt i małych dzieci inspirowane Montessori_blog
Metoda Montessori cieszy się dużą popularnością wśród rodziców i pedagogów, ponieważ zakłada zupełnie inne podejście do nauczania niż to, do którego przywykliśmy przez ostatnie dziesięciolecia. Montessori stawia przede wszystkim na indywidualne podejście do każdego dziecka i uczenie na podstawie indywidualnych predyspozycji oraz zainteresowań. Podpowiadamy, jakie zabawki dla dzieci utrzymane są w duchu tej wyjątkowej metody pedagogicznej.

Metoda Montessori, na czym polega i czym różni się od tradycyjnej metody nauczania?

Montessori to metoda pedagogiczna, która zdobywa coraz większą popularność. Dzieci, które uczęszczają do przedszkoli i szkół Montessori, uczą się w zupełnie inny sposób. Nie ma kar, nagród, sprawdzianów i ocen, co nie oznacza, że dzieci nie uczą się dyscypliny. Wręcz przeciwnie, nauka porządku i zrozumienia dla panujących zasad jest bardzo istotna. Robi się to jednak w sposób bardzo przyjazny dziecku. 

Montessori zakłada indywidualne podejście do każdego wychowanka. Pedagog obserwuje dzieci i na tej podstawie dobiera im zajęcia, zabawy i łamigłówki. Nauka przez doświadczenie jest tu bardzo powszechna, jednak tym, co najbardziej wyróżnia Montessori od tradycyjnych placówek edukacyjnych, jest czas poświęcony na naukę samodzielności i samooceny własnych działań. Dzięki temu dziecko ma poczucie sprawczości, nie boi się podejmować działań, zyskuje zdrową pewność siebie i jest przez to szczęśliwsze. W szkołach Montessori uczniowie bardzo szybko uczą się, że drugiego człowieka należy szanować i pozwolić mu być sobą. 

Edukacyjne pudełko dla dzieci 6w1 od 2 lat | Tooky Toy

Zabawki Montessori, które spodobają się każdemu dziecku

Zabawa w stylu Montessori ma duży związek z kreatywnością i logicznym myśleniem. Dzieci rozwiązują łamigłówki, poświęcają czas na układanki i chętnie angażują się w gry edukacyjne. Bez trudu znajdziesz zabawki dla niemowląt i starszych dzieci, utrzymane w tym wyjątkowym stylu nauczania.

Zaczniemy od najmłodszych. Świetnym przykładem kreatywnej zabawki dla dzieci, spełniającej wymogi Montessori, jest bujak lub drabinka marki Goodwood. To drewniany element, w którym można się nie tylko bujać, ale i wspinać czy wykorzystywać go do zabaw z różnymi scenariuszami. To akcesorium na lata, ponieważ znajdzie zastosowanie na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. 

Drewniany bujak dla dzieci - naturalny brąz | Good Wood, Zestaw taternika - drewniany bujak i drabinka dla dzieci - naturalny brąz | Good Wood
Drewniany bujak dla dzieci - naturalny brąz | Good Wood, Zestaw taternika - drewniany bujak i drabinka dla dzieci - naturalny brąz | Good Wood

Szeroką ofertę zabawek Montessori ma również marka Grimm’s. Produkty Grimm’s to między innymi fascynujące ludziki, domki, którymi można bawić się na wiele sposobów. Warta uwagi jest również tablica magnetyczna do układanek, która będzie angażować zarówno dwulatka, jak i przedszkolaka.

Drewniane figurki przyjaciele - pastelowe (5 szt.) | Grimm's,  Drewniana tęcza kolorowa (6 elementów) | Grimm's, Tablica magnetyczna do układanek (30x30 cm) | Grimm's
Drewniane figurki przyjaciele - pastelowe (5 szt.) | Grimm's,  Drewniana tęcza kolorowa (6 elementów) | Grimm's, Tablica magnetyczna do układanek (30x30 cm) | Grimm's

Warte polecenia są także oryginalne zabawki, do których bez wątpienia zalicza się urocza przeplatanka. To gadżet, który jest dostępny w różnych wersjach. Najczęściej jest to owoc wykonany z drewna, mający wiele dziur, przez które może przejść wiszący na sznurku robaczek. Zadaniem dziecka jest testowanie różnych ścieżek. To świetne ćwiczenie rozwija motorykę, a także uczy koncentracji i precyzji. Równie ciekawa jest zabawka manipulacyjna — domek potworów: uroczy drewniany domek wyposażony w 8 drzwi zamkniętych na inny zamek. Wewnątrz domku ukryte są sympatyczne potworki, które dziecko znajdzie, gdy nauczy się otwierać zagadkowe zamki. Bardzo fascynująca gra, która pozostanie ciekawa również wtedy, gdy łamigłówka zostanie rozwiązana!

Drewniana przeplatanka Montessori - Dinozaur Aleks | Milin
Drewniana przeplatanka Montessori - Dinozaur Aleks | Milin

Jak odróżnić zabawki w stylu Montessori od innych?

W sklepach bez trudu znajdziemy zabawki dziecięce, które w opisie mają zawartą wzmiankę o kompatybilności z metodą Montessori. Można je również rozpoznać samodzielnie, wyłapując przedmioty, które mają prostą formę i zachęcają do używania wyobraźni, przez co rozwijają kreatywność. Zabawki Montessori są na tyle stonowane, że nie doprowadzą do przebodźcowania dziecka. Jednocześnie na tyle ciekawe, że zapewnią zabawę na wiele godzin.

Krótko mówiąc, zabawki dla dzieci utrzymane w stylu Montessori to przeciwieństwo zabawek automatycznych, mało angażujących. To najczęściej drewniane akcesoria, między innymi kreatywne układanki, łamigłówki, czy proste lalki, za których pomocą dziecko może tworzyć fascynujące historie. Na koniec warto wspomnieć, że dopasowanie zabawek do zainteresowań dziecka również jest istotne w duchu nauczania metodą Montessori.

Szukasz inspiracji zabawek Montessori dla niemowląt? Zajrzyj tutaj “Montessori zabawki dla niemowląt”.

Wypróbuj przed zakupem w naszej wypożyczalni

Jeśli zainspirował Cię artykuł o najlepszych zabawkach dla niemowląt i małych dzieci zgodnych z metodologią Montessori, to mamy dla Ciebie doskonałą propozycję! Nasza wypożyczalnia zabawek i książek oferuje szeroki wybór produktów, które idealnie wpisują się w zasady Montessori. Wypożyczanie zabawek i książek to także doskonała forma rotacji, która pozwala zapewnić dziecku różnorodność w zabawach bez konieczności gromadzenia nadmiaru przedmiotów w domu. Dzięki regularnej wymianie zabawek, maluch może stale odkrywać nowe możliwości i rozwijać się w różnych obszarach. Koniecznie przekonaj się sam!


Przeczytaj również:

Jak czyścić zabawki?

Kilka słów o… naszych zwrootach

Rotacja zabawek jako antidotum na nadmiar zabawek?

avatar

Kidaroo