Inspiracje

Drewniany sorter dla dzieci – od kiedy?

Blog - banner - sorter ksztaltow dla dzieci - w jakim wieku warto kupic
Blog - banner - sorter ksztaltow dla dzieci - w jakim wieku warto kupic
Sorter kształtów to jedna z tych zabawek, która nie tylko fascynuje najmłodszych, ale również pełni ważną funkcję edukacyjną. W tym artykule przedstawiamy, dlaczego warto rozważyć zakup tego klasycznego gadżetu dla dziecka i w jakim wieku najlepiej kupić.

Sorter - co to właściwie jest?

Sorter kształtów to zabawka składająca się z kuli lub kostki z otworami, przez które maluch wkłada klocki o różnych kształtach. To nie tylko świetna zabawa, ale również trening dla umiejętności manualnych, rozwijający zdolność rozróżniania kształtów i kolorów.

Kostka edukacyjna aktywizująca - Little Goose | Little Dutch

Pierwszy kontakt z kształtami

Sortery to nie tylko kolorowe klocki, ale również wspaniała okazja do nauki pierwszych pojęć geometrycznych. Dziecko, chociaż nie zdaje sobie sprawy, poznaje różnice między okręgiem a trójkątem, a także rozwija zdolności rozpoznawania kształtów.

Elastyczna kostka InnyBin | Fat Brain Toy

Uczy precyzji i koordynacji

Wprowadzenie klocków do otworów sorterów wymaga od dziecka pewnej precyzji i zdolności koordynacji ręka-oko. To doskonałe ćwiczenie rozwijające motorykę małą, co z kolei przekłada się na lepszą sprawność pisania w przyszłości.

Drewniany sorter stodoła - Little Farm | Little Dutch

Zabawa, która wspiera rozwój

Sortery to nie tylko narzędzie edukacyjne, ale także świetna zabawa. Dziecko może eksperymentować, układając klocki na rózne sposoby. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i myślenia przestrzennego/wielowymiarowego.

Kiedy wprowadzić sorter do zabawy?

Już od 6. miesiąca życia można zacząć myśleć o sorterze dla niemowlaka. Dostępne na naszej platformie modele są bezpieczne, nie zawierają małych elementów, a dopasowywanie klocków do otworów to doskonałe ćwiczenie dla rozwijających się zdolności motorycznych.

Nawet jeśli maluch nie opanował jeszcze sztuki wkładania klocków, warto wprowadzić sorter. To okres, w którym dzieci rozwijają się błyskawicznie, a pierwsze próby, choćby nieudane, uczą je cierpliwości i wytrwałości.

Drewniana ciężarówka - Zwierzęta | Trixie

Jak wybrać odpowiedni sorter?

Proste sortery są idealne dla najmłodszych, podczas gdy starsze dzieci mogą być zainteresowane bardziej rozbudowanymi, interaktywnymi sorterami. 


Przeczytaj również:

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Kilka słów o naszej wypożyczalni

Zabawki do bujania - dlaczego warto?

avatar

Kidaroo