Ekoinspiracje

Pomysły na zabawki z recyklingu

Blog-banner-pomysly-na-zabawki-z-recyklingu
Blog-banner-pomysly-na-zabawki-z-recyklingu
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej rodziców szuka sposobów na połączenie zabawy z nauką o ochronie środowiska. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów jest tworzenie zabawek z recyklingu. Nie tylko wspiera to rozwój kreatywności u dzieci, ale także pokazuje im, jak można nadać drugie życie przedmiotom, które normalnie trafiłyby do kosza. W tym artykule przedstawimy kilka prostych pomysłów na zabawki z recyklingu, które można łatwo wykonać w domu.

Zabawki z rolek po papierze toaletowym

Rolki po papierze toaletowym to wszechstronny materiał, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Z tych prostych cylindrów można stworzyć kolorowe gąsienice, pociągi czy nawet małe zamki. Wystarczy trochę farby, kleju, nożyczek i odrobina wyobraźni.

Jak zrobić kolorową gąsienicę?

 1. Zbierz kilka rolek po papierze toaletowym.
 2. Pomaluj każdą rolkę na inny kolor.
 3. Po wyschnięciu farby, sklej rolki razem w formie gąsienicy.
 4. Dodaj oczy i czułki z papieru lub innych materiałów.

Klocki z kartonów po mleku

Kartoniki po mleku lub sokach świetnie sprawdzą się jako klocki do budowania. Mogą być używane w naturalnej formie lub ozdobione według własnych upodobań.

Jak zrobić klocki z kartonów?

 1. Dokładnie umyj i osusz kartoniki po mleku.
 2. Odetnij górną część, aby uzyskać prostokątne pudełka.
 3. Ozdób kartoniki farbami, naklejkami lub papierem kolorowym.

Instrumenty muzyczne z puszek i butelek

Stworzenie prostych instrumentów muzycznych z puszek i butelek to świetny sposób na wprowadzenie dziecka w świat dźwięków i rytmu. Można zrobić bębenki, marakasy czy nawet prostą gitarę.

Jak zrobić bębenki z puszek?

 1. Znajdź kilka pustych, czystych puszek.
 2. Owiń puszki materiałem lub papierem, aby nadać im ładny wygląd.
 3. Napnij kawałek balonika na otwartej części puszki i przymocuj go gumką.

Puzzle z tektury

Stworzenie puzzli z tektury to nie tylko ekologiczna alternatywa dla plastikowych zabawek, ale także świetny sposób na rozwijanie zdolności manualnych i logicznych u dzieci.

Jak zrobić puzzle z tektury?

 1. Wytnij dowolny kształt z grubej tektury.
 2. Narysuj na nim prosty obrazek.
 3. Pocięcie tektury na kilka kawałków, które będą stanowiły elementy puzzli.

Samoloty z klamerek do prania i patyczków po lodach

Proste samoloty wykonane z klamerek do prania i patyczków po lodach mogą dostarczyć wiele radości, a ich wykonanie jest banalnie proste.

Jak zrobić samolot z klamerek?

 1. Przygotuj klamerkę do prania i dwa patyczki po lodach.
 2. Pomaluj patyczki i klamerkę na wybrane kolory.
 3. Przymocuj patyczki do klamerki za pomocą kleju – jeden na górze, drugi na dole, tworząc skrzydła.

Roboty z opakowań po jogurtach

Opakowania po jogurtach mogą stać się bazą do stworzenia fantastycznych robotów. Dodanie różnych elementów, takich jak nakrętki, guziki czy druciki, może stworzyć unikalne i zabawne postacie.

Jak zrobić robota z opakowań po jogurtach?

 1. Zbierz kilka opakowań po jogurtach.
 2. Pomaluj je farbami lub oklej papierem kolorowym.
 3. Użyj kleju na gorąco, aby przymocować nakrętki jako głowę i druciki jako ręce.

Zabawki z plastikowych opakowań po warzywach i owocach

Plastikowe opakowania po warzywach i owocach często lądują w koszu, a tymczasem mogą stać się świetnym materiałem do tworzenia zabawek.

Jak zrobić zabawkowy ogród z plastikowych opakowań?

 1. Zbierz plastikowe opakowania po warzywach i owocach.
 2. Wypełnij je ziemią lub piaskiem.
 3. Dodaj sztuczne rośliny, małe figurki zwierząt i narzędzia ogrodnicze dla dzieci.
 4. Stwórz miniaturowy ogród, w którym dzieci mogą bawić się i uczyć o przyrodzie.

Zabawy z kartonów po przesyłkach

Karton z przesyłki może stać się inspiracją do wielu zabaw i projektów. Zamiast go wyrzucać, wykorzystaj go do kreatywnych działań z dziećmi.

 • Domek dla lalek: wystarczy kilka kartonów połączyć razem, wyciąć okna i drzwi, a następnie pomalować lub ozdobić według własnego pomysłu. Możecie wspólnie z dzieckiem urządzić wnętrza, wykorzystując resztki materiałów i kolorowy papier. Taki domek dla lalek może być nie tylko piękną ozdobą pokoju, ale również miejscem dla wielu godzin zabawy.
 • Garaż dla samochodzików: jeśli Twoje dziecko uwielbia bawić się samochodzikami, kartonowe pudełka mogą posłużyć jako garaż. Wytnij w kartonie kilka otworów, które będą pełniły rolę bram wjazdowych. Możecie pomalować garaż farbami, dodać rysunki i naklejki, aby był jeszcze bardziej atrakcyjny.
 • Kuchnia dla dzieci: z kilku większych kartonów można stworzyć miniaturową kuchnię dla dzieci. Wytnij otwory na piekarnik, lodówkę i szafki, a następnie pomaluj wszystko odpowiednimi kolorami. Użyj markerów do narysowania palników na kuchence i pokręteł. Taka kuchnia może dostarczyć mnóstwo radości podczas zabawy w gotowanie.

Jak zrobić domek z kartonu?

 1. Zbierz duży karton z przesyłki.
 2. Wytnij drzwi i okna, tworząc kształt domku.
 3. Pozwól dzieciom ozdobić domek farbami, naklejkami i kolorowym papierem.
 4. Ustaw domek w pokoju dziecka, tworząc idealne miejsce do zabawy.

Jak wykorzystać wypełniacze z paczek?

Wypełniacze z przesyłek, takie jak papierowe ścinki, bąbelkowa folia czy piankowe granulki, również mogą być świetnym materiałem do tworzenia zabawek i dekoracji. Oto kilka pomysłów, jak je wykorzystać:

 • Papierowe ścinki jako materiał do tworzenia kolaży: papierowe ścinki mogą stać się doskonałym materiałem do tworzenia kolorowych kolaży. Możecie wspólnie z dzieckiem wycinać różne kształty i przyklejać je na dużych kartonach, tworząc w ten sposób oryginalne i kreatywne dzieła sztuki.
 • Bąbelkowa folia do zabawy sensorycznej: bąbelkowa folia jest nie tylko świetnym materiałem do zabezpieczania przesyłek, ale także doskonałym narzędziem do zabawy sensorycznej. Dzieci uwielbiają strzelać bąbelkami, co może być relaksującą i jednocześnie stymulującą zabawą. Możecie również użyć folii bąbelkowej do malowania – zanurzcie ją w farbie i odciśnijcie na papierze, tworząc ciekawe wzory.
 • Piankowe granulki jako elementy dekoracyjne: piankowe granulki mogą być użyte do tworzenia różnych dekoracji i zabawek. Możecie przykleić je do kartonu, tworząc mozaiki, lub użyć ich jako wypełnienia do pluszowych zabawek domowej roboty.

Zabawa w sortowanie: Wypełniacze z przesyłek, takie jak kolorowe piankowe granulki, mogą posłużyć do zabawy w sortowanie. Daj dziecku kilka pojemników i poproś, aby posegregowało wypełniacze według kolorów lub kształtów. To świetna zabawa rozwijająca umiejętności motoryczne i logiczne myślenie.

A co z opakowaniami po jajkach?

Opakowania po jajkach, często wyrzucane jako odpad, mogą stać się doskonałym materiałem do kreatywnych zabaw i projektów DIY dla dzieci. Oto kilka pomysłów na to, jak je wykorzystać:

 • Stojaki na farby i pędzle: opakowania po jajkach mogą służyć jako paleta malarska dla małych artystów. Każde zagłębienie może być wypełnione innym kolorem farby, a dodatkowe miejsca mogą posłużyć jako stojaki na pędzle. Dzięki temu dziecko będzie miało wszystko pod ręką, co ułatwi i uporządkuje proces twórczy.
 • Domowy ogródek: opakowania po jajkach to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z domowym ogrodnictwem. Wypełnijcie poszczególne zagłębienia ziemią, a następnie posadźcie w nich nasiona ziół lub kwiatów. Dzieci będą miały okazję obserwować proces wzrostu roślin od nasionka aż po dorosłą roślinę, co może być fascynującą i edukacyjną przygodą.
 • Zabawki i dekoracje: z opakowań po jajkach można stworzyć wiele różnych zabawek i dekoracji. Oto kilka pomysłów:
 1. Gąsienice: wytnijcie opakowanie na długość i pomalujcie poszczególne zagłębienia, aby stworzyć ciało gąsienicy. Dodajcie oczka i czułki z papieru lub drucików.
 2. Kwiaty: wytnijcie zagłębienia, pomalujcie je na kolorowo i przymocujcie do patyczków lub słomek, aby stworzyć kwiaty. Możecie zrobić z nich bukiet lub ozdobę do wazonu.
 3. Pojazdy: z opakowań po jajkach można stworzyć miniaturowe samochodziki lub samoloty. Wystarczy dodać koła z nakrętek lub kartonu i ozdobić według własnego pomysłu.
 4. Gry i łamigłówki: opakowania po jajkach można wykorzystać do stworzenia prostych gier i łamigłówek.
 5. Sorter kolorów: pomalujcie zagłębienia na różne kolory i poproście dziecko, aby sortowało drobne przedmioty (np. guziki, koraliki) według kolorów.
 6. Memo: wypełnijcie zagłębienia różnymi małymi przedmiotami, zakryjcie je i zaproście dziecko do zabawy w zapamiętywanie i odnajdywanie par.

Podsumowanie

Tworzenie zabawek z recyklingu to nie tylko ekologiczny, ale także kreatywny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Dzięki prostym materiałom, które można znaleźć w każdym domu, można stworzyć unikalne i edukacyjne zabawki. Warto również pamiętać o naszej wypożyczalni zabawek i książek, która oferuje szeroki wybór ekologicznych i edukacyjnych zabawek, które mogą urozmaicić zabawę i rozwój Twojego dziecka. Zachęcamy do odkrywania świata recyklingu i ekologicznej zabawy razem z nami!

avatar

Kidaroo